Już jest Zabrzańska Karta Mieszkańca. Jak ją wyrobić i gdzie z niej skorzystamy?

Można już składać wnioski o przyznanie karty mieszkańca. Dzięki niej zabrzanie otrzymają zniżki w obiektach sportowych, kulturalnych czy gastronomicznych. Program ma opłacić się także samorządowi. Zachęci do zameldowania i płacenia podatków na miejscu.

Zabrzańska Karta Mieszkańca
Zabrze karta mieszkanca 2024

Zabrzańska Karta Mieszkańca

Podobnie jak wiele innych miast, także to wyszło z inicjatywą, która może wspomóc lokalną społeczność. Od 1 czerwca chętni skorzystają z nowego programu.

- Jego głównym celem, oczywiście oprócz zaoferowania mieszkańcom konkretnych zniżek i promocji, jest ułatwienie im dostępu m.in. do dóbr kultury, sportu i rekreacji, wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej, promocja miasta, jako miejsca atrakcyjnego do zamieszkania, a także zachęcenie – zarówno osób zamieszkałych w Zabrzu, jak i osób spoza Zabrza – do zameldowania się w naszym mieście. Partnerzy programu mogą liczyć na stałą promocję na miejskich stronach internetowych i w mediach społecznościowych, na ulicach naszego miasta oraz w mediach, z którymi współpracuje zabrzański samorząd - tłumaczą urzędnicy miejscy.

Jak wyrobić kartę?

Do programu mogą zgłosić się osoby rozliczające podatek dochodowy od osób fizycznych w Zabrzu, zameldowane w Zabrzu na pobyt stały lub czasowy, studenci, uczniowie zabrzańskiej placówki oświatowej, wychowankowie przebywający w zabrzańskiej placówce opiekuńczo-wychowawczej. Formularze wniosków dostępne są na stronie Zabrzańskiej Karty Mieszkańca. Dokumenty można złożyć osobiście w Zabrzańskim Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości przy ul. Powstańców Śląskich 3 lub elektronicznie poprzez platformę e-PUAP, wybierając pismo ogólne do podmiotu czy mailowo, wysyłając wiadomość na adres: zkm@um.zabrze.pl z podpisem kwalifikowanym. O czym jeszcze warto wiedzieć?

Pamiętaj, przy składaniu wniosku do wglądu niezbędne są dokumenty: dowód osobisty lub paszport (a w przypadku osób niepełnoletnich legitymacja szkolna) oraz pierwsza strona odpowiedniego rozliczenia podatkowego za rok ubiegły! - czytamy na stronie Zabrzańskiej Karty Mieszkańca.

Gdzie znaleźć zniżki?

Gotową kartę można odebrać samemu lub zamówić na podany adres. Urząd wydaje ją bezpłatnie. Data ważności upływa po dwóch latach. Gdzie można skorzystać z karty? Docelowo program ma obejmować kulturę, sport i rekreację, turystykę i wypoczynek, oświatę i wychowanie, zdrowie i pomoc społeczną, a także handel, gastronomię oraz usługi. Aktualnie do akcji dołączyło ponad dwudziestu partnerów. Wśród nich instytucje miejskie i prywatne przedsiębiorstwa. Dokładny wykaz zniżek znajduje się na stronie Zabrzańskiej Karty Mieszkańca.

Zabrze budzet obywatelski

Może Cię zainteresować:

Co jest potrzebne w Zabrzu? Mieszkańcy mogą zgłosić swoje pomysły w ramach budżetu obywatelskiego

Autor: Urszula Gołkowska

22/04/2024

Borys

Może Cię zainteresować:

Zobacz podopiecznych schroniska w Zabrzu. Psiaki i koty czekają na nowych opiekunów

Autor: Urszula Gołkowska

09/06/2024