Jak reagować na wycinkę? Jak zadbać nie tylko o drzewa? Debata o zieleni w mieście i w lesie odbędzie się w Rokitnicy

Stowarzyszenie Kartel Kulturalny, Rada Dzielnicy Rokitnica oraz fundacja Lasy i Obywatele są organizatorami debaty „Pobudź dialog – rozmawiamy o zieleni w lesie i w mieście”, która odbędzie się w sobotę, 7 października, w Rokitnicy, w parku przy ulicy Krakowskiej. Mieszkańcy będą mogli się spotkać z kandydatami i kandydatkami w wyborach do Sejmu i Senatu, z przedstawicielami władzy lokalnej oraz Lasów Państwowych, a także z naukowcami, aktywistkami i aktywistami leśnymi.

Pobudź dialog

Debata „Pobudź dialog – rozmawiamy o zieleni w lesie i w mieście” ma poruszyć sprawy zieleni w mieście i tego, kto za nią odpowiada. Ma też dać odpowiedź na pytania co robić, gdy widzimy, że ktoś wycina drzewo, albo: gdy drzewa wycinane są pod inwestycje, czy kiedy sąsiad uciął nam gałęzie, bo wychodziły na jego działkę. Podczas debaty będzie się można dowiedzieć także, jak wspólnoty mogą zadbać o zieleń – co należy do ich kompetencji, a co do kompetencji miasta? Albo o co chodzi z ogławianiem wierzb? Debata ma także wyjaśnić co to jest Plan Urządzania Lasu (PUL) w nadleśnictwie i skrócony PUL w mieście, jakie są możliwości ochrony lasu, co dla mieszkańców znaczą Lasy Ochronne Miast, jaki jest aktualny stan parków i zielni w mieście. Uczestnicy debaty dowiedzą się także czy jest Manifest Leśny i co zostało z Leśnego Pasa Ochronnego GOP-u.

Jak informują organizatorzy, do debaty zaproszeni zostali: Małgorzata Bednarek – aktywistka leśna, Halina Bieda – senator, Marta Jagusztyn-Krynicka – założycielka fundacji Lasy i Obywatele, Witold Szwedkowski – aktywista leśny, Józef Kubica – dyrektor generalny Lasów Państwowych i radny Sejmiku Śląskiego, Tomasz Olichwer – poseł, Małgorzata Mańka-Szulik – prezydent Zabrza, Alina Nowak – radna Sejmiku Śląskiego, Jerzy Parusel – były dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, Agnieszka Rupniewska – zabrzańska radna, Zbigniew Szkop – ekonomista zajmujący się wyceną usług ekosystemowych drzew (Uniwersytet Warszawski), Janusz Wojciechowski – nadleśniczy z Nadleśnictwa Brynek, Kamil Żbikowski – zabrzański radny.

Dyskusję moderować będzie Magdalena Gościniak – radna Rady Dzielnicy Rokitnica, członkini stowarzyszenia Kartel Kulturalny i aktywistka leśna.

Sobotnia debata rozpocznie się o godzinie 13:30 i potrwa 90 minut, wraz z czasem przeznaczonym na pytania mieszkańców, dotyczące poszczególnych zagadnień. – Rozmowa będzie miała charakter edukacyjny – ma przekazywać informacje związane z poruszanymi kwestiami, każdy z problemów zostanie przyporządkowany dwóm z zaproszonych osób (5 minut), następnie do ich wypowiedzi będą mogli odnieść się pozostali zaproszeni goście (5 minut), po czym na zadanie pytania i usłyszenie odpowiedzi będą mieli czas mieszkańcy (5 minut) – wyjaśniają organizatorzy.

Program debaty:

  • 10:00 warsztaty dla dzieci – prowadzenie: Małgorzata Bednarek, zbiórka w parku przy ul. Krakowskiej,
  • 12:00 spacer przyrodniczo-krajobrazowy po dzielnicy z Witoldem Szwedkowskim, zbiórka w parku przy ul. Krakowskiej,
  • 13:30 debata w parku przy ul. Krakowskiej z osobami, które przyjęły zaproszenie,
  • 15:00 kąpiel leśna – prowadzenie: Małgorzata Bednarek, zbiórka w parku przy ul. Krakowskiej.
Hubertus Zabrze

Może Cię zainteresować:

Hubertus, czyli gonitwa za lisem w Ośrodku Jeździeckim MOSiR. Będą też atrakcje dla najmłodszych

Autor: Redakcja

04/10/2023

Zabytkowy ratusz przy ulicy Tarnopolskiej w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Dwa zabrzańskie zabytki z początków XX wieku zostaną odrestaurowane. Miasto na ich remont dostanie 7 milionów złotych

Autor: Redakcja

28/09/2023