Jak reagować na wycinkę? Jak zadbać nie tylko o drzewa? Debata o zieleni w mieście i w lesie odbędzie się w Rokitnicy

Stowarzyszenie Kartel Kulturalny, Rada Dzielnicy Rokitnica oraz fundacja Lasy i Obywatele są organizatorami debaty „Pobudź dialog – rozmawiamy o zieleni w lesie i w mieście”, która odbędzie się w sobotę, 7 października, w Rokitnicy, w parku przy ulicy Krakowskiej. Mieszkańcy będą mogli się spotkać z kandydatami i kandydatkami w wyborach do Sejmu i Senatu, z przedstawicielami władzy lokalnej oraz Lasów Państwowych, a także z naukowcami, aktywistkami i aktywistami leśnymi.

Pobudź dialog

Debata „Pobudź dialog – rozmawiamy o zieleni w lesie i w mieście” ma poruszyć sprawy zieleni w mieście i tego, kto za nią odpowiada. Ma też dać odpowiedź na pytania co robić, gdy widzimy, że ktoś wycina drzewo, albo: gdy drzewa wycinane są pod inwestycje, czy kiedy sąsiad uciął nam gałęzie, bo wychodziły na jego działkę. Podczas debaty będzie się można dowiedzieć także, jak wspólnoty mogą zadbać o zieleń – co należy do ich kompetencji, a co do kompetencji miasta? Albo o co chodzi z ogławianiem wierzb? Debata ma także wyjaśnić co to jest Plan Urządzania Lasu (PUL) w nadleśnictwie i skrócony PUL w mieście, jakie są możliwości ochrony lasu, co dla mieszkańców znaczą Lasy Ochronne Miast, jaki jest aktualny stan parków i zielni w mieście. Uczestnicy debaty dowiedzą się także czy jest Manifest Leśny i co zostało z Leśnego Pasa Ochronnego GOP-u.

Jak informują organizatorzy, do debaty zaproszeni zostali: Małgorzata Bednarek – aktywistka leśna, Halina Bieda – senator, Marta Jagusztyn-Krynicka – założycielka fundacji Lasy i Obywatele, Witold Szwedkowski – aktywista leśny, Józef Kubica – dyrektor generalny Lasów Państwowych i radny Sejmiku Śląskiego, Tomasz Olichwer – poseł, Małgorzata Mańka-Szulik – prezydent Zabrza, Alina Nowak – radna Sejmiku Śląskiego, Jerzy Parusel – były dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, Agnieszka Rupniewska – zabrzańska radna, Zbigniew Szkop – ekonomista zajmujący się wyceną usług ekosystemowych drzew (Uniwersytet Warszawski), Janusz Wojciechowski – nadleśniczy z Nadleśnictwa Brynek, Kamil Żbikowski – zabrzański radny.

Dyskusję moderować będzie Magdalena Gościniak – radna Rady Dzielnicy Rokitnica, członkini stowarzyszenia Kartel Kulturalny i aktywistka leśna.

Sobotnia debata rozpocznie się o godzinie 13:30 i potrwa 90 minut, wraz z czasem przeznaczonym na pytania mieszkańców, dotyczące poszczególnych zagadnień. – Rozmowa będzie miała charakter edukacyjny – ma przekazywać informacje związane z poruszanymi kwestiami, każdy z problemów zostanie przyporządkowany dwóm z zaproszonych osób (5 minut), następnie do ich wypowiedzi będą mogli odnieść się pozostali zaproszeni goście (5 minut), po czym na zadanie pytania i usłyszenie odpowiedzi będą mieli czas mieszkańcy (5 minut) – wyjaśniają organizatorzy.

Program debaty:

  • 10:00 warsztaty dla dzieci – prowadzenie: Małgorzata Bednarek, zbiórka w parku przy ul. Krakowskiej,
  • 12:00 spacer przyrodniczo-krajobrazowy po dzielnicy z Witoldem Szwedkowskim, zbiórka w parku przy ul. Krakowskiej,
  • 13:30 debata w parku przy ul. Krakowskiej z osobami, które przyjęły zaproszenie,
  • 15:00 kąpiel leśna – prowadzenie: Małgorzata Bednarek, zbiórka w parku przy ul. Krakowskiej.
Hubertus Zabrze

Może Cię zainteresować:

Hubertus, czyli gonitwa za lisem w Ośrodku Jeździeckim MOSiR. Będą też atrakcje dla najmłodszych

Autor: Redakcja

04/10/2023

Zabytkowy ratusz przy ulicy Tarnopolskiej w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Dwa zabrzańskie zabytki z początków XX wieku zostaną odrestaurowane. Miasto na ich remont dostanie 7 milionów złotych

Autor: Redakcja

28/09/2023

czytaj więcej:

Skup gliwice

Tych biletów nie kupisz w kiosku. KZK GOP...

Erasmus gliwice

Erasmus pomaga małemu Szymonkowi. Zbiórka...

Pub podrowko gliwice

12. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego....

Maly adas gliwice

Adaś ma szansę na operację już we wrześniu....

Mammografia gliwice

Spraw sobie prezent z okazji Dnia Kobiet....

Finanse gliwice

Planujesz kredyt na mieszkanie? Sprawdź co Cię...

Autobus sukienka

Komunikacja miejska w Sylwestra i Nowy Rok....