Tradycyjne regionalne przepisy według Joanny Furgalińskiej: jak przyrządzić klasyczne śląskie makówki, moczkę i karpia po śląsku? Sprawdź

Jak zrobić makówki i moczkę? Jak ugotować karpia po śląsku? Jeśli przypadkiem układanie świątecznego jadłospisu odłożyliście na ostatnią chwilę, służymy tradycyjnymi śląskimi przepisami.

Śląskie tradycje kulinarne mają ciekawą i bogatą przeszłość. Mają też przyszłość, pod warunkiem, że… w teraźniejszości uda się przedstawić je jako ciekawe i warte zgłębienia. Święta to właśnie czas, gdy w wielu śląskich domach wraca się do kultywowanych od pokoleń zwyczajów, przepisów i smaków. Wiele z nich: autentycznych, rodzinnych, lokalnych zgromadziła Joanna Furgalińska, autorka wydanej kilka lat temu przez Wydawnictwo Naukowe PWN książki „Ślonsko kuchnia dla Hanysów i Goroli”.

- Śląska kultura kulinarna kryje wiele niespodzianek i ciekawostek – podkreśla Furgalińska. - Bywa bardzo zróżnicowana, bo historycznie tu krzyżowały się tu różne wpływy czeskie, austriackie, niemieckie, słowiańskie, włoskie, a czasem nawet tureckie.

Korzystając z uprzejmości autorki, która większość przepisów w „Ślonskiej kuchni…” zaczerpnęła z rodzinnych przekazów, prezentujemy dziś krótki przewodnik po tradycyjnych, regionalnych potrawach świątecznych. Jak podkreśla Joanna Furgalińska, niektóre z nich pochodzą również ze starych śląskich książek kucharskich.

W poszukiwaniu inspiracji zerknijcie na galerię ze śląskimi przepisami.

czytaj więcej:

Silesia of Love

Wygraj podwójny bilet na koncert Silesia of Love

Zrzut ekranu 2018 04 04 o 13 43 59

[TV] Jak stan dróg w Zabrzu oceniają...

Wyklad gliwice

Co Śląsk i Gliwice zawdzięczają czasom PRL-u?...

Dlaczego Mecwaldowski biegał po ulicach Gliwic?

Jazz w Ruinach 2015

Rusza 11. Międzynarodowy Festiwal „Jazz w...

Dni Europy

W tym roku Dzień Europy obchodzimy na Rynku

F9fbdffa6384727d050131b622ad5364

Krupski i Hajzer. Koncert w restauracji B-man