Tradycyjne regionalne przepisy według Joanny Furgalińskiej: jak przyrządzić klasyczne śląskie makówki, moczkę i karpia po śląsku? Sprawdź

Jak zrobić makówki i moczkę? Jak ugotować karpia po śląsku? Jeśli przypadkiem układanie świątecznego jadłospisu odłożyliście na ostatnią chwilę, służymy tradycyjnymi śląskimi przepisami.

Śląskie tradycje kulinarne mają ciekawą i bogatą przeszłość. Mają też przyszłość, pod warunkiem, że… w teraźniejszości uda się przedstawić je jako ciekawe i warte zgłębienia. Święta to właśnie czas, gdy w wielu śląskich domach wraca się do kultywowanych od pokoleń zwyczajów, przepisów i smaków. Wiele z nich: autentycznych, rodzinnych, lokalnych zgromadziła Joanna Furgalińska, autorka wydanej kilka lat temu przez Wydawnictwo Naukowe PWN książki „Ślonsko kuchnia dla Hanysów i Goroli”.

- Śląska kultura kulinarna kryje wiele niespodzianek i ciekawostek – podkreśla Furgalińska. - Bywa bardzo zróżnicowana, bo historycznie tu krzyżowały się tu różne wpływy czeskie, austriackie, niemieckie, słowiańskie, włoskie, a czasem nawet tureckie.

Korzystając z uprzejmości autorki, która większość przepisów w „Ślonskiej kuchni…” zaczerpnęła z rodzinnych przekazów, prezentujemy dziś krótki przewodnik po tradycyjnych, regionalnych potrawach świątecznych. Jak podkreśla Joanna Furgalińska, niektóre z nich pochodzą również ze starych śląskich książek kucharskich.

W poszukiwaniu inspiracji zerknijcie na galerię ze śląskimi przepisami.

czytaj więcej:

DSC 0009 scaled

Gastronomia i kultura w jednym miejscu....

Sh dejohnete bio 4

Gliwicka uczta dla fanów dobrej muzyki....

POSTER TECHNOPARK GLIWICE

Przeżyj silne doświadczenia przestrzenne. Wejdź...

O piramidach i cmentarzyskach. Jesień z...

Wyzwanie Jednego Wdechu Karo Glazer Wake Up Your Voice

Karo Glazer nauczy Cię oddychać. W Gliwicach!

2 Tsuba prostokątna zdobiona motywem koguta fot arch Muzeum Narodowe w Warszawie

Ostatnia szansa na spotkanie ze Światem...

4e8a888bd94e7d2c10c18db923bfe560

Trio Sefardix to klimatyczna fuzja muzyki...