Tradycyjne regionalne przepisy według Joanny Furgalińskiej: jak przyrządzić klasyczne śląskie makówki, moczkę i karpia po śląsku? Sprawdź

Jak zrobić makówki i moczkę? Jak ugotować karpia po śląsku? Jeśli przypadkiem układanie świątecznego jadłospisu odłożyliście na ostatnią chwilę, służymy tradycyjnymi śląskimi przepisami.

Śląskie tradycje kulinarne mają ciekawą i bogatą przeszłość. Mają też przyszłość, pod warunkiem, że… w teraźniejszości uda się przedstawić je jako ciekawe i warte zgłębienia. Święta to właśnie czas, gdy w wielu śląskich domach wraca się do kultywowanych od pokoleń zwyczajów, przepisów i smaków. Wiele z nich: autentycznych, rodzinnych, lokalnych zgromadziła Joanna Furgalińska, autorka wydanej kilka lat temu przez Wydawnictwo Naukowe PWN książki „Ślonsko kuchnia dla Hanysów i Goroli”.

- Śląska kultura kulinarna kryje wiele niespodzianek i ciekawostek – podkreśla Furgalińska. - Bywa bardzo zróżnicowana, bo historycznie tu krzyżowały się tu różne wpływy czeskie, austriackie, niemieckie, słowiańskie, włoskie, a czasem nawet tureckie.

Korzystając z uprzejmości autorki, która większość przepisów w „Ślonskiej kuchni…” zaczerpnęła z rodzinnych przekazów, prezentujemy dziś krótki przewodnik po tradycyjnych, regionalnych potrawach świątecznych. Jak podkreśla Joanna Furgalińska, niektóre z nich pochodzą również ze starych śląskich książek kucharskich.

W poszukiwaniu inspiracji zerknijcie na galerię ze śląskimi przepisami.

czytaj więcej:

Kino Plenerowe 2015 Gliwice plakat

Oskarowa "Ida" w gliwickim Kinie Plenerowym!

Krakowski salon poeazji w Gliwicach

Krakowski Salon Poezji w Gliwicach już w niedzielę

9c02282dcc44d8c1f5404695939c53ac

O Wilku Mowa czyli Antoni Syrek Stand Up!

8d6f880cfd56a3587ea7277d22feb686

„Tutti” – zbiórka instrumentów muzycznych

0030753daf42cd1252bf6eec34cd6272

Spektakl Teatru Karola "Hiob" Jana Pawła II

Podeszwa buta

Tete-a-Tete, czyli herbatka z Teatrem Nowej Sztuki

Noe

Nóż w Drucie