Górnik Zabrze stracił legendę. Nie żyje Jan Gomola

Pięć mistrzostw Polski, cztery krajowe puchary... To dorobek Jana Gomoli w Górniku Zabrze. Niestety, legendarny bramkarz zmarł w wieku 80 lat.

Fot. gornikzabrze.pl
Nie żyje Jan Gomola

W czwartek 24 lutego środowisko piłkarskie obiegła smutna informacja. Zmarł Jan Gomola, który miał 80 lat. To postać szczególnie ważna dla Górnika Zabrze, w którym spędził większą część swojej kariery i grał na pozycji bramkarza.

Zaczynał w Kuźni Ustroń, w której został dostrzeżony przez działaczy zabrzańskiego klubu. W 1964 roku został graczem Górnika i w nim spędził aż dziesięć lat. Na początku swojej przygody pewnie nie spodziewał się, jak piękne chwile przeżyje przy ul. Roosevelta.

Gomola rozegrał 155 meczów w barwach Górnika. To z nim w składzie zabrzanie zdobyli pięć razy mistrzostwo Polski i czterokrotnie sięgnęli po Puchar Polski. Co ciekawe, przez większą część czasu rywalizował o miejsce w składzie z legendarnym Hubertem Kostką.

Dobre występy w Zabrzu sprawiły, że z czasem zaczął dostawać powołania do reprezentacji Polski. W drużynie narodowej rozegrał łącznie siedem spotkań. W 1972 roku był bliski wyjechania na igrzyska olimpijskie, ale trener Kazimierz Górski zrezygnował z niego, bo był tuż po wyleczeniu kontuzji.

Dwa lata później Biało-Czerwoni jechali na mistrzostwa świata, a Gomola zdecydował się na zagraniczny transfer. Udał się do Meksyku, gdzie reprezentował barwy Atletico Espanyolu, a potem Zacatepec.

W 1977 roku zakończył karierę. Poświęcił się pracy szkoleniowej i współpracował m.in. z Beskidem Skoczów, Morcinkiem Kaczyce i Piastem Cieszyn.

czytaj więcej:

Gomola jan gornik zabrze

Jan Gomola. Legendarny bramkarz Górnika Zabrze

Van den hurk gornik zabrze

Górnik ruszył na polowanie. Ci piłkarze uratują Ekstraklasę?

Gornik zabrze hiroshima sparing

Pojedynek na rzuty karne. Górnik zmierzył się z Japończykami

Gornik zabrze stadion

Czołowy piłkarz Górnika może wyjechać do Włoch

VAR pozbawił Górnika Zabrze zwycięstwa z Rakowem Częstochowa

Mieli zwycięstwo w garści. Burza po meczu Górnika

FOTO14

Górnik z Bułgarami na remis. Obiecująca postawa młodzieży

C6

Górnik poleciał do Turcji z nowym piłkarzem