Górnik Zabrze stracił legendę. Nie żyje Jan Gomola

Pięć mistrzostw Polski, cztery krajowe puchary... To dorobek Jana Gomoli w Górniku Zabrze. Niestety, legendarny bramkarz zmarł w wieku 80 lat.

Fot. gornikzabrze.pl
Nie żyje Jan Gomola

W czwartek 24 lutego środowisko piłkarskie obiegła smutna informacja. Zmarł Jan Gomola, który miał 80 lat. To postać szczególnie ważna dla Górnika Zabrze, w którym spędził większą część swojej kariery i grał na pozycji bramkarza.

Zaczynał w Kuźni Ustroń, w której został dostrzeżony przez działaczy zabrzańskiego klubu. W 1964 roku został graczem Górnika i w nim spędził aż dziesięć lat. Na początku swojej przygody pewnie nie spodziewał się, jak piękne chwile przeżyje przy ul. Roosevelta.

Gomola rozegrał 155 meczów w barwach Górnika. To z nim w składzie zabrzanie zdobyli pięć razy mistrzostwo Polski i czterokrotnie sięgnęli po Puchar Polski. Co ciekawe, przez większą część czasu rywalizował o miejsce w składzie z legendarnym Hubertem Kostką.

Dobre występy w Zabrzu sprawiły, że z czasem zaczął dostawać powołania do reprezentacji Polski. W drużynie narodowej rozegrał łącznie siedem spotkań. W 1972 roku był bliski wyjechania na igrzyska olimpijskie, ale trener Kazimierz Górski zrezygnował z niego, bo był tuż po wyleczeniu kontuzji.

Dwa lata później Biało-Czerwoni jechali na mistrzostwa świata, a Gomola zdecydował się na zagraniczny transfer. Udał się do Meksyku, gdzie reprezentował barwy Atletico Espanyolu, a potem Zacatepec.

W 1977 roku zakończył karierę. Poświęcił się pracy szkoleniowej i współpracował m.in. z Beskidem Skoczów, Morcinkiem Kaczyce i Piastem Cieszyn.

czytaj więcej:

Gomola jan gornik zabrze

Jan Gomola. Legendarny bramkarz Górnika Zabrze

Kks kalisz gornik zabrze pp

W lidze z górki, w pucharze klapa. Wstydliwa wpadka Górnika

Pol

Podolski w końcu się odblokował. Górnik królem klasyków

Nemanja Cović może trafić do Górnika Zabrze

To on zastąpi Jimeneza w Górniku? Grał w kadrze Serbii

Gornik

Górnik bezlitosny dla rywali. Idealny początek roku

271518794 4815347385192818 340974669437563736 n

Dzień testów w Zabrzu. Górnik rozpoczął przygotowania

Erwin Wilczek

Górnik Zabrze stracił legendę. Nie żyje Erwin Wilczek