Dzisiaj pogrzeb Jana Gomoli, legendarnego bramkarza Górnika Zabrze

We wtorek, 1 marca o godzinie 14.00 w Ustroniu rozpocznie się pogrzeb legendarnego bramkarza Górnika Zabrze Jana Gomoli. Były piłkarz 14-krotnych Mistrzów Polski zmarł 24 lutego w wieku 80 lat.

Śląski ZPN
Zmarł Jan Gomola dziś pogrzeb

Zmarł Jan Gomola. Kiedy pogrzeb?

W czwartek, 24 lutego w wieku 80 lat zmarł Jan Gomola, legendarny bramkarz Górnika Zabrze, który dla klubu z Roosevelta rozegrał 155 oficjalnych spotkań, w latach, w których zabrzanie sięgnęli po 5 tytułów mistrza Polski oraz 4-krotnie zdobyli Puchar Polski. 7 razy występował też w reprezentacji Polski.

Pogrzeb Gomoli odbędzie się we wtorek, 1 marca w Ustroniu. Początek uroczystość pogrzebowych o godzinie 14.00 w Kościele Ewangelickim na Placu Księdza Karola Kotschego.

Jan Gomola, legendarny bramkarz, mistrz Polski z Górnikiem Zabrze

Kibicom "trójkolorowych" Jana Gomoli nie trzeba specjalnie przedstawiać. Był legendą zabrzańskiego klubu. Rozegrał w Górniku ponad 150 oficjalnych spotkań. Odniósł z klubem mnóstwo sukcesów.

- W historii polskiej piłki zapisał się między innymi trzema obronionymi karnymi w półfinale Pucharu Polski z Ruchem Chorzów w 1971 roku, kiedy to zabrzanie maszerowali po kolejny pucharowy triumf - wspomina Henryk Kula, prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Gomola był wychowankiem Kuźni Ustroń. Do Górnika Zabrze trafił w 1965 roku, gdy bramki zabrzan strzegł legendarny Hubert Kostka. Od tamtej pory klub z Górnego Śląska miał dwóch znakomitych bramkarzy, którzy byli powoływanie do reprezentacji Polski. Gomola w kadrze zagrał 7 razy. Tylko 7 razy, bo podczas zgrupowania kadry przed igrzyskami olimpijskimi Monachium w 1972 roku lekarze wykryli u Gomoli pęknięcie jednego z kręgów szyjnych, co wykluczyło go z udziału w turnieju olimpijskim.

ZOBACZ TAKŻE:

Bohater z Zabrza robił furorę na meksykańskiej ziemi

Po powrocie do zdrowia bronił bramki Górnika, w którym ostatni mecz rozegrał 17 marca 1974 roku, a następnie jako pierwszy polski piłkarz, który podpisał kontrakt zagraniczny, wyjechał do Meksyku, gdzie występował przez 4 lata. Przez dwa sezony gry w Atletico Espanol Mexico City zapracował sobie na miano najlepszego bramkarza w meksykańskiej lidze.

Jak podaje śląski ZPN, po powrocie do Polski Jan Gomola zajął się pracą trenerską i w latach osiemdziesiątych był szkoleniowcem bramkarzy w Beskidzie Skoczów. Był również trenerem Morcinka Kaczyce i Piasta Cieszyn.