Dzisiaj pogrzeb Jana Gomoli, legendarnego bramkarza Górnika Zabrze

We wtorek, 1 marca o godzinie 14.00 w Ustroniu rozpocznie się pogrzeb legendarnego bramkarza Górnika Zabrze Jana Gomoli. Były piłkarz 14-krotnych Mistrzów Polski zmarł 24 lutego w wieku 80 lat.

Śląski ZPN
Zmarł Jan Gomola dziś pogrzeb

Zmarł Jan Gomola. Kiedy pogrzeb?

W czwartek, 24 lutego w wieku 80 lat zmarł Jan Gomola, legendarny bramkarz Górnika Zabrze, który dla klubu z Roosevelta rozegrał 155 oficjalnych spotkań, w latach, w których zabrzanie sięgnęli po 5 tytułów mistrza Polski oraz 4-krotnie zdobyli Puchar Polski. 7 razy występował też w reprezentacji Polski.

Pogrzeb Gomoli odbędzie się we wtorek, 1 marca w Ustroniu. Początek uroczystość pogrzebowych o godzinie 14.00 w Kościele Ewangelickim na Placu Księdza Karola Kotschego.

Jan Gomola, legendarny bramkarz, mistrz Polski z Górnikiem Zabrze

Kibicom "trójkolorowych" Jana Gomoli nie trzeba specjalnie przedstawiać. Był legendą zabrzańskiego klubu. Rozegrał w Górniku ponad 150 oficjalnych spotkań. Odniósł z klubem mnóstwo sukcesów.

- W historii polskiej piłki zapisał się między innymi trzema obronionymi karnymi w półfinale Pucharu Polski z Ruchem Chorzów w 1971 roku, kiedy to zabrzanie maszerowali po kolejny pucharowy triumf - wspomina Henryk Kula, prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Gomola był wychowankiem Kuźni Ustroń. Do Górnika Zabrze trafił w 1965 roku, gdy bramki zabrzan strzegł legendarny Hubert Kostka. Od tamtej pory klub z Górnego Śląska miał dwóch znakomitych bramkarzy, którzy byli powoływanie do reprezentacji Polski. Gomola w kadrze zagrał 7 razy. Tylko 7 razy, bo podczas zgrupowania kadry przed igrzyskami olimpijskimi Monachium w 1972 roku lekarze wykryli u Gomoli pęknięcie jednego z kręgów szyjnych, co wykluczyło go z udziału w turnieju olimpijskim.

ZOBACZ TAKŻE:

Bohater z Zabrza robił furorę na meksykańskiej ziemi

Po powrocie do zdrowia bronił bramki Górnika, w którym ostatni mecz rozegrał 17 marca 1974 roku, a następnie jako pierwszy polski piłkarz, który podpisał kontrakt zagraniczny, wyjechał do Meksyku, gdzie występował przez 4 lata. Przez dwa sezony gry w Atletico Espanol Mexico City zapracował sobie na miano najlepszego bramkarza w meksykańskiej lidze.

Jak podaje śląski ZPN, po powrocie do Polski Jan Gomola zajął się pracą trenerską i w latach osiemdziesiątych był szkoleniowcem bramkarzy w Beskidzie Skoczów. Był również trenerem Morcinka Kaczyce i Piasta Cieszyn.

czytaj więcej:

Nie żyje Jan Gomola

Górnik Zabrze stracił legendę. Nie żyje Jan Gomola

FOTO13

Górnik Zabrze wciąż niepokonany w Turcji

Depositphotos 432207742 xl 2015 kopia

Najlepsze prezenty dla mężczyzny - co wybrać na święta 2021?

Polowanie w Zabrzu - w niedzielę 14. listopada

Uwaga podczas spacerów - będzie strzelane!

Nad miastem wciąż unosi się przykry zapach. "To prezydent Zabrza wydał decyzję"

Nad miastem wciąż unosi się przykry zapach. "To...

Straż Miejska

Straż Miejska zyskała nowe uprawnienia. Co...

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego

Najlepsza przestrzeń publiczna jest w Zabrzu?...