W sobotę ostatnia rajza po AdmiralsPalast. A potem rozpocznie się długo wyczekiwany remont zabytkowego budynku, będącego ikoną śląskiej architektury

W sobotę, 9 września, Stowarzyszenie „Wrazidlok” zorganizuje ostatnie rajzy po AdmiralsPalast przed remontem tego zabytkowego obiektu. Zaplanowano w sumie trzy wycieczki.

UM Zabrze
Hotel AdmiralsPalast

W najbliższą sobotę, 9 września, odbędą się trzy ostatnie rajzy po AdmiralsPalast, które rozpoczną się o godz. 10, 11 i 12. Organizuje je, jak zwykle, Stowarzyszenie „Wrazidlok”. Uczestników wycieczek oprowadzać będą Józef Krzyk – dziennikarz i pisarz historyczny, a także prezes stowarzyszenia – dr Łukasz Zimnoch. Współorganizatorem wydarzenia jest miasto. – Fotografów, tiktokerów, fotografików, videoblogerów, filmowców, fotoamatorów zapraszamy na godzinę 12 – informują organizatorzy. I proszą o cegiełkę na rzecz stowarzyszenia w wysokości 10 zł od uczestnika. – Można dokonać przelewu na konto: ING Bank Śląski: 42 1050 1298 1000 0090 8037 1918 – zabierzcie Państwo potwierdzenie przelewu. Będzie też możliwość wsparcia stowarzyszenia blikiem na miejscu – wyjaśniają organizatorzy.

Przypomnijmy, że hotel Admiral Palast (AdmiralsPalast) to przedwojenna wizytówka miasta, nazywana często drapaczem chmur – budynek nawiązuje bowiem do amerykańskich wysokościowców, określanych jako szkoła chicagowska. Hotel został zaprojektowany przez berlińskich architektów – Richarda Bielenberga i Josefa Mosera w stylu modernistycznym z elementami sztuki art deco. Rozpoczęta w 1924 r. budowa trwała cztery lata. Najpierw otwarto Piwiarnię Bawarską („Bayrisches Braustübl”), potem pierwsze piętro z kawiarnią, restauracją i salą balową na 500 osób. Część hotelową (piętra 2-4) tworzyło 48 pokoi, zaś na dachu znalazł się tzw. ogród amerykański z kręgiem tanecznym i miejscem dla 300 osób.

W 2012 roku rozpoczęto remont obiektu, który należał wówczas do Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych w Katowicach. Prace jednak przerwano, a w 2020 r. WPUT wystawił obiekt na sprzedaż – z ceną 4 milionów złotych. Ostatecznie jednak, w styczniu 2022 roku, dawny hotel kupiło miasto Zabrze – za 3,5 mln złotych. Budynek przejdzie remont według projektu architekta Tomasza Koniora. 31 sierpnia władze Zabrza podpisały umowę z wykonawcą remontu, firmą Warbud. Prace przebiegać będą pod kontrolą konserwatora zabytków. Po ich zakończeniu swoją siedzibę znajdzie tu między innymi Centrum Informacji o Mieście, w dawnym hotelu będzie część hotelowa i gastronomiczna, a także miejsce dla startupów. Inwestycja ma kosztować niemal 52,8 mln zł.

Hotel Admiralpalast w maju 2022

Może Cię zainteresować:

AdmiralsPalast wróci do dawnej świetności. Podpisano umowę na remont dawnego hotelu

Autor: Michał Wroński

01/09/2023

Rajza po Admiral Palast w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Drzwi ikony śląskiej architektury będą znów otwarte dla zwiedzających – czas na kolejną „Rajzę po Admiral Palast”. Organizatorzy zapowiadają niespodziankę

Autor: Grzegorz Lisiecki

23/02/2023