Dwa kolejne budynki miejskich ratuszy czeka remont. Efekty zobaczymy w 2024 r.

Szykuje się gruntowny lifting budynków dawnych zabrzańskich ratuszy. Właśnie podpisano umowę na kompleksowy remont najstarszego z nich, znajdującego się przy ul. Karola Miarki 5. Niebawem podobny krok ma uruchomić procedurę inwestycyjną dla ratusza w Mikulczycach. Miasto zdobyło także dofinansowanie na rewitalizację budynku dawnego hotelu AdmiralsPalast.

miastozabrze.pl / P. Janicki
Budynek ratusza przy ul Miarki w Zabrzu

Remont zabytkowego budynku ratusza przy ul. Karola Miarki 5 powinien zakończyć się do 21 września 2024 r. Podpisana przez miasto z wykonawcą umowa zakłada bowiem, że ten upora się z zadaniem w ciągu 14 miesięcy. Sam zakres inwestycji obejmuje zaś m.in. wymianę dachu, dostosowanie budynku do przepisów przeciwpożarowych, wymianę instalacji, remont klatki schodowej, dostosowanie budynku dla osób z niepełnosprawnościami i czyszczenie elewacji. Przedsięwzięcie ma kosztować ponad 4,8 mln zł, z czego 4,33 mln zł stanowić ma pozyskane przez miasto dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

- Przed nami ogrom prac inwestycyjnych, ale jestem przekonana, że efekt będzie wart tych wysiłków – komentuje prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Tymczasem miejscy urzędnicy zapowiadają, że niebawem zostanie podpisana umowa na remont budynku kolejnego zabrzańskiego ratusza. Tym razem chodzi o zabytkowy obiekt znajdujący się przy ul. Tarnopolskiej 80 w Mikulczycach. Opiewająca na ponad 600 tys. zł inwestycja zakłada wymianę w nim stolarki okiennej, co przełożyć ma się na niższe rachunki za energię. Wykonawca zadania został już wybrany, termin realizacji określono na 14 miesięcy od podpisania umowy.

W sumie, jak podlicza zabrzański urząd miasta na oba wspomniane remonty ratuszów oraz rewitalizację budynku dawnego hotelu AdmiralsPalast pozyskano 35 mln zł dofinansowania. Urząd przypomina ponadto, że aktualnie trwa remont ratusza przy ul. Jordana 2 w Rokitnicy. Kompleksowy remont tego budynku przewiduje m.in.: wymianę poszycia dachowego wraz z konstrukcją; docieplenie stropu ostatniej kondygnacji; wymianę stolarki okiennej i drzwiowej; wymianę kotłów gazowych wraz z instalacją c.o.; wymianę instalacji elektrycznej i sanitarnej. Prace mają zakończyć się w drugim kwartale 2024 r.

Zdewastowany cmentarz żydowski

Może Cię zainteresować:

Zdewastowane nagrobki na żydowskim cmentarzu w Zabrzu zostaną naprawione

Autor: Katarzyna Pachelska

20/07/2023

Remont wiaduktow korfantego zabrze

Może Cię zainteresować:

Remont wiaduktów w ciągu alei Korfantego w Zabrzu, nad DK88 i torami PKP, już na finiszu

Autor: Katarzyna Pachelska

19/07/2023