Drzwi ikony śląskiej architektury będą znów otwarte dla zwiedzających – czas na kolejną „Rajzę po Admiral Palast”. Organizatorzy zapowiadają niespodziankę

W sobotę, 25 lutego, odbędzie się kolejna „Rajza po Admiral Palast” w Zabrzu. A właściwie dwie rajzy. To efekt wielkiej popularności, jaką cieszyło się wcześniejsze zwiedzanie hotelu – ikony śląskiej architektury.

Na sobotnie rajzy zapraszają Łukasz Zimnoch, prezes Stowarzyszenia Wrazidlok oraz Józef Krzyk, dziennikarz i pisarz historyczny. Współorganizatorem wydarzenia jest zabrzański magistrat. Pierwsza rajza rozpocznie się o godzinie 10, natomiast druga – o 12. – Po zakończeniu rajzy obiekt zostanie przeznaczony specjalnie dla fotoreporterów, fotografów, fotografików, blogerów, influencerów. Prosimy o cegiełkę na Stowarzyszenie w wysokości 10 zł od uczestnika. W trakcie wydarzenia szykujemy dla Państwa niespodziankę. Prosimy: zabierzcie Państwo odpowiedni strój. Środek budynku nie był od lat użytkowany. Warto też zaopatrzyć się w solidne buty na grubej podeszwie – informują organizatorzy. Zwiedzanie ma potrwać półtorej godziny.

Hotel Admiral Palast (AdmiralsPalast) to przedwojenna wizytówka miasta, nazywana często drapaczem chmur – budynek nawiązuje bowiem do amerykańskich wysokościowców, określanych jako szkoła chicagowska. Hotel został zaprojektowany przez berlińskich architektów – Richarda Bielenberga i Josefa Mosera w stylu modernistycznym z elementami sztuki art deco. Rozpoczęta w 1924 r. budowa trwała cztery lata. Najpierw otwarto Piwiarnię Bawarską („Bayrisches Braustübl”), potem pierwsze piętro z kawiarnią, restauracją i salą balową na 500 osób. Część hotelową (piętra 2-4) tworzyło 48 pokoi, zaś na dachu znalazł się tzw. ogród amerykański z kręgiem tanecznym i miejscem dla 300 osób.

W 2012 roku rozpoczęto remont obiektu, który należał wówczas do Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych w Katowicach. Prace jednak przerwano, a w 2020 r. WPUT wystawił obiekt na sprzedaż – z ceną 4 milionów złotych. Ostatecznie jednak, w styczniu 2022 roku, dawny hotel kupiło miasto Zabrze – za 3,5 mln złotych. Budynek przejdzie remont według projektu architekta Tomasza Koniora.

Park Miliona Świateł

Może Cię zainteresować:

Kończy się sezon w Parku Miliona Świateł. Pożegnanie odbędzie się w najbliższy weekend, a potem... czas na zmiany

Autor: Redakcja

21/02/2023

Arena Zabrze

Może Cię zainteresować:

Przetarg na rozbiórkę trybuny zachodniej Areny Zabrze został rozstrzygnięty. Wykonawca będzie miał dwa miesiące na przeprowadzenie prac

Autor: Redakcja

16/02/2023