Akcja Inspiracja w Zabrzu. Młodzież debatowała na tematy związane z transformacją gospodarczą Śląska, rozwojem branży technologicznej w regionie czy służbą zdrowia

Ponad 300 uczniów szkół licealnych i techników wzięło udział w konferencji edukacyjnej w ramach ogólnopolskiego programu Akcja Inspiracja, która odbyła się 5 października w Zabrzu. Młodzież debatowała z samorządowcami, przedsiębiorcami i naukowcami na tematy związane z transformacją gospodarczą Śląska, rozwojem branży technologicznej w regionie czy służbą zdrowia.

To już XVII spotkanie organizowane w tym roku przez największą fundację edukacyjną w Polsce - Our Future Foundation pod szyldem ogólnopolskiej Akcji Inspiracji. Za cel programu organizator stawia sobie inspirowanie młodych ludzi do aktywnej działalności społecznej i wyboru ścieżki kariery zbieżnego z ich pasjami i marzeniami. Dotychczas konferencje przyciągnęły ponad 6000 studentów i licealistów.

Akcja Inspiracja zawitała do Zabrza

W Zabrzu 5 października 2023 r. młodzi ludzie spotkali się, by dyskutować z samorządowcami, naukowcami i przedstawicielami świata biznesu, na tematy związane z przyszłością Śląska, a także o możliwościach dla młodych, które płyną z jego transformacji. Jeden z segmentów konferencji dotyczył również nadchodzącej rewolucji w sektorze medycznym wynikającej z rozwoju technologicznego i potrzeby dostosowania polskiej służby zdrowia do zmieniających się realiów. Młodzi debatowali także o roli współpracy administracji publicznej i biznesu w rozwoju lokalnej gospodarki.

- Jesteśmy przekonani, że polscy licealiści powinni być aktywnie angażowani w dyskusje na kluczowe tematy dotyczące przyszłości ich regionu, ekonomii i lokalnej społeczności – mówi Kamil Maksymilian Tomkowicz, Członek Zarządu Our Future Foundation. - Młode pokolenie musi być traktowane poważnie, a jego głos i interesy brane pod uwagę. To jedyny sposób by trwale związać tych najzdolniejszych i najaktywniejszych z regionem i zatrzymać odpływ talentów do innych aglomeracji.

Wśród prelegentów, którzy dyskutowali z młodzieżą znaleźli się m.in.

  • Marcin Staniszewski (Prezes Zarządu Tauron Ciepło),
  • Magdalena Chorzewska (psycholożka),
  • Beata Drzazga (Dziekan ds. rozwoju Wydziału Medycznego Akademii Górnośląskiej),
  • Tomasz Młynarczyk (Prezes Fundacji Górnika Zabrze),
  • Aleksandra Deżakowska (CEO & Founder w DrPlan),
  • Marek Palka (COO & Founder w 4Goal.app).

Akcja aktywizująca młodzież

W wydarzeniu wzięła udział również prezydent Zabrza - dr Małgorzata Mańka-Szulik, która objęła konferencję patronatem honorowym.

- Z myślą o młodzieży realizujemy w Zabrzu wiele inicjatyw. Obok działań inwestycyjnych takich jak termomodernizacje szkół czy utworzenie kampusu akademickiego, to przede wszystkim liczne festiwale, koncerty, wernisaże, a także bogata oferta instytucji kultury. Wspieramy młodych sportowców, którzy sięgają po najwyższe laury w swoich dyscyplinach. Przygotowaliśmy także wiele miejsc rekreacji, jak np. baseny, skateparki czy kąpielisko leśne gdzie wkrótce rozbłyśnie Park Miliona Świateł. Kolejny elementem aktywizującym młodzież jest Akcja Inspiracja - powiedziała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Uczniowie szkół średnich wzięli również udział w panelu zorganizowanym przez kampanię społeczną Nasze MAKI. Dyskusja skupiła się na relacjach kobiet i mężczyzn w życiu zawodowym i prywatnym, budowaniu współpracy, a także zwalczaniu stereotypów z nimi związanych. Na koniec wydarzenia uczniowie uczestniczyli w zwiedzaniu unikatowego obiektu Kopalni Guido.

Our Future Foundation, organizator Akcji Inspiracji, to fundacja skupiająca studentów i absolwentów najlepszych zagranicznych uniwersytetów, która za cel stawia sobie walkę z nierównościami w dostępie do edukacji młodych Polaków z mniejszych ośrodków. Do tej pory w wydarzeniach organizowanych przez Fundację wzięło udział ponad 10 000 uczestników, z których co drugi deklaruje, że zainspirowały one go do podjęcia nowych działań np. wolontariatu. Fundacja zapewnia również bezpłatne wsparcie dla dziesiątek polskich licealistów, aplikujących na najlepsze światowe uczelnie wyższe. Do tej pory udało jej się pomóc ponad 200 młodym Polakom, którzy dziś studiują na takich uniwersytetach jak Harvard, Oxford, Yale czy LSE.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Mapa Park Miliona Świateł Zabrze

Może Cię zainteresować:

Miliony świateł ponownie rozbłysną w Zabrzu. Opowieść o Alicji od 20 października. „Chcemy rozbudzić wyobraźnię odwiedzających”

Autor: Redakcja

12/10/2023

Około 600-metrowy odcinek ulicy Chłopskiej w Zabrzu zostanie wyremontowany

Może Cię zainteresować:

Remont 600-metrowego odcinka ulicy Chłopskiej kosztować będzie 5 milionów złotych, a prace potrwają osiem miesięcy

Autor: Redakcja

11/10/2023

Arena Zabrze

Może Cię zainteresować:

Ministerstwo przyznało "wstępnie" dofinansowanie na budowę czwartej trybuny Areny Zabrze

Autor: Patryk Osadnik

09/10/2023