81-letnia zabrzanka padła ofiarą oszustów. Straciła dużo pieniędzy. Policjanci apelują do osób starszych o ostrożność

We wtorek, 10 stycznia, ofiarą oszustów stosujących metodę „na policjanta” padła 81-letnia zabrzanka. Straciła 45 tysięcy złotych...

Fot. Pixabay
Policja

Prosimy wszystkich, a w szczególności osoby starsze o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Pamiętajmy, że nie należy wierzyć w historie, które ktoś opowiada nam przez telefon – apelują policjanci.

Funkcjonariusze przypominają, że schemat działania przestępców wykorzystujących metodę „na policjanta” jest zawsze podobny. – Oszuści wymyślają historyjkę i dzwonią do starszych osób, podają się, jak w tym przypadku, za policjanta, który rozpracowuje grupę przestępczą. Tym razem przestępcy wmówili swojej ofierze, że jej telefon jest na podsłuchu i jeśli nie przekaże swoich oszczędności „policji” to zostaną one przejęte przez oszustów. Niestety manipulacja okazała się skuteczna, a seniorka strąciła swoje oszczędności – wyjaśniają zabrzańscy policjanci. I przestrzegają: Jeżeli odebrali państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy przekazanie prosimy pamiętać o środkach ostrożności. Oto najważniejsze zasady:

 • Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu.
 • Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku – odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
 • Poradzić się znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta (numer 112).
 • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza policji i żąda pieniędzy, rozłączyć rozmowę, zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
 • O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować policję (112).

Pamiętajmy, że ani policjanci, ani urzędnicy nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, tym bardziej przez telefon – podkreślają w zabrzańskiej komendzie.

    Policja Zabrze

    Może Cię zainteresować:

    Policjanci z komisariatu III zatrzymali 49-latka, który znęcał się nad swoją rodziną. „Podejrzanego obowiązuje zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych”

    Autor: Redakcja

    10/01/2023

    Węgiel

    Może Cię zainteresować:

    Kolejne oszustwo „na węgiel”. Policja radzi jak nie dać się przestępcom

    Autor: Michał Wroński

    08/01/2023

    Zabrze Niebezpieczna sytuacja na przejściu dla pieszych

    Może Cię zainteresować:

    O włos od tragedii na przejściu dla pieszych w Zabrzu. Kierowca surowo ukarany

    Autor: Redakcja

    29/12/2022