18-letni uczeń groził w szkole śmiercią młodszemu koledze. „Wszystko zaczęło się od zwykłego konfliktu”

Nawet trzy lata może trafić do więzienia 18-letni uczeń jednej z zabrzańskich szkół za to, że groził młodszemu, 16-letniemu koledze śmiercią. 18-latek będzie teraz odpowiadał za groźby karalne. Na razie został objęty dozorem policyjnym, otrzymał również zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym.

Fot. Policja Zabrze
18-letni uczeń groził śmiercią młodszemu koledze

Do gróźb dochodziło na terenie jednej z zabrzańskich szkół, były także wysyłane poprzez komunikator.

– Wszystko zaczęło się w listopadzie od zwykłego konfliktu dwóch uczniów. Niestety, starszy z nich 18-latek nie potrafił opanować swoich emocji i zaczął grozić 16-latkowi śmiercią. Groźby były formułowane w taki sposób, że wzbudzały realną obawę tego, że mogą zostać spełnione – informuje zabrzańska komenda.

O sprawie poinformowani zostali policjanci z komisariatu III, którzy zatrzymali 18-latka i przedstawili mu zarzut dotyczący gróźb karalnych. Na wniosek śledczych zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji, otrzymał też zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym 16-latkiem.

Między ludźmi często dochodzi do konfliktów. Gdy eskalują, zaczynają się problemy. Jedną z form, jaką może przybrać wrogość, jest groźba karalna, wyrażona w dowolny sposób: słowem, pismem, gestem. Warto wiedzieć, że przestępstwo groźby karalnej ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego – podkreślają policjanci, przypominając jednocześnie, że nikt nie powinien tkwić w strachu, a organy ścigania służą pomocą w tego typu sytuacjach. Jednak policjanci nie mogą wszcząć postępowania bez inicjatywy ze strony zagrożonego

Zgodnie z kodeksowym zapisem, odpowiedzialności karnej podlega ten, kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa, czyli niejako zapowiada popełnienie przestępstwa, a nie wykroczenia (np. grozi przecięcia opony w rowerze – o wartości poniżej 800 zł) – wyjaśniają w komendzie.

Ofiarą oszustów padł 77-latek z Zabrza

Może Cię zainteresować:

Kolejny mieszkaniec Zabrza padł ofiarą oszustów. 77-latek stracił swoje oszczędności. „Przestępcy znów wykorzystali metodę na pracownika banku”

Autor: Redakcja

01/12/2023

Areszt za rozbój na Pułaskiego

Może Cię zainteresować:

Rozbój na Pułaskiego: policjanci najpierw zatrzymali 36-latkę, a teraz także drugiego sprawcę, 47-letniego zabrzanina

Autor: Redakcja

30/11/2023