Zwracajcie uwagę na bezdomnych - jeden telefon może uratować życie. Od początku listopada działa specjalna infolinia 987

Według różnych szacunków - w Zabrzu jest blisko 300 bezdomnych osób. Wiele z nich bytuje pod gołym niebem. To - w nadchodzącym okresie zimowym niesie za sobą poważne ryzyko wychłodzenia i śmierci. Dlatego pamiętajmy o bezpłatnej infolinii pomocowej - jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Zabrzańscy policjanci każdego roku sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Wspierają ich Straż Miejska oraz organizacje pomocowe. Zwykle kontrolują znane już lokalizacje - pustostany, altanki działkowe i klatki schodowe. Ale nie wszędzie trafią i nie każdemu zdążą pomóc. Dlatego bardzo ważne są też sygnały od mieszkańców.

- Niskie temperatury stwarzają zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia osób bezdomnych, ale również dla osób samotnych i w podeszłym wieku. Dotyczy to także osób nietrzeźwych, przebywających poza domem i narażonych na wychłodzenie organizmu. Oprócz niebezpieczeństwa związanego z narażeniem na niskie temperatury, osoby te często tracą życie w pożarach lub w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Zagrożeniem dla nich jest także stan techniczny budynków, w których przebywają. W większości przypadków są to pustostany przeznaczone do rozbiórki - mówi mł. asp. Sebastian Bijok z zabrzańskiej Komendy Miejskiej Policji.

Od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Oprócz numeru alarmowego 112 i bezpłatnej infolinii 987, informacje o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, w kategorii "Bezdomność".

Infolinia Pomoc Bezdomnym 987