Zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Zabrzu już w najbliższy piątek, 3 czerwca

Stowarzyszenie Festelno Czelodka zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem cmentarza żydowskiego w piątek, 3 czerwca o godzinie 16. Cmentarz mieści się w Zabrzu, przy ulicy Cmentarnej 15. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Wikipedia
Cmentarz żydowski w Zabrzu

Byliście już na cmentarzy żydowskim w Zabrzu? Jeśli nie, to już w najbliższy piątek, 3 czerwca nadarza się doskonała okazja do tego, żeby ten obiekt zwiedzić wraz z przewodnikiem.

Cmentarz żydowski w Zabrzu to miejsce wyjątkowe, choć także nieco zapomniane. Został założony w 1871 roku, gdy w mieście powstała gmina żydowska. Ostatni pogrzeb odbył się tutaj w 1954 roku.

Na kirkucie zachowało się około 500 nagrobków - zarówno tradycyjnych macew, jak i monumentalnych grobowców naśladujących te, które znamy z cmentarzy chrześcijańskich. Najstarsze nagrobki są wykonane z szarego piaskowca, późniejsze zostały wykonywane z marmurów, granitu szwedzkiego, czerwonego labradorytu oraz sjenitu. Zachowały się typowe zdobienia nagrobne oraz inskrypcje w języku niemieckim i hebrajskim.

Niespotykany klimat tego miejsca pamięci tworzy wyjątkowy drzewostan cmentarz. Rośnie tu ponad 200 drzew w 13 różnych gatunkach. Uzupełnieniem flory jest, obrastający grobowce, bluszcz pospolity.

Cmentarz od 1989 r. znajduje się pod opieką Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzem Żydowskim w Zabrzu.

czytaj więcej:

Cmentarz Żydowski Zabrze

Zbiórka na rzecz zabytkowego cmentarza żydowskiego

271518794 4815347385192818 340974669437563736 n

Dzień testów w Zabrzu. Górnik rozpoczął przygotowania

Jimenez

Górnik Zabrze już zimą może stracić gwiazdę

Saluga Checinski

Wybory w śląskiej PO. Kto będzie lepszym...

Rowerowe miasteczko w Grzybowicach

W Grzybowicach powstało rowerowe miasteczko dla...

Remont drogi

Od 25 sierpnia zamknięty będzie fragment ul. 3...

Dts 1

DTŚ podpisano kolejną umowę. Budowa rusza w...