Znamy datę odsłonięcia pomnika Zbigniewa Religi w Zabrzu. Trwają prace na skwerze

Wkrótce w Zabrzu ustawiony zostanie pomnik prof. Zbigniewa Religi, wybitnego kardiochirurga i honorowego mieszkańca miasta. Oficjalne odsłonięcie nastąpi przy okazji obchodów stulecia Zabrza.

Na skwerze u zbiegu ul. Powstańców Śląskich i Zbigniewa Religi trwają prace modernizacyjne. Powstają nowe chodniki, oświetlenie LED-owe, a także pojawia się więcej zieleni. To już ostatnia prosta przed przetransportowaniem i odsłonięciem w tym miejscu pomnika prof. Zbigniewa Religi, który jest honorowym mieszkańcem Zabrza.

Przypomnijmy, że Zbigniew Religa zapisał się na kartach historii jako jedna z najwybitniejszych postaci w historii miasta. W 1985 roku przewodził zespołem, który w Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu przeprowadził pierwszy udany przeszczep serca w Polsce. Współtworzył i przez lata rozwijał ośrodek, który dziś jest znany jako Śląskie Centrum Chorób Serca. Był ministrem zdrowia w rządach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego.

Prezydentka Małgorzata Mańka-Szulik kilka lat temu zadeklarowała, że w pobliżu Urzędu Miasta Zabrze stanie pomnik zasłużonego lekarza i tak też się wkrótce stanie. Odsłonięcie ma nastąpić w piątek, 30 września, przy okazji Skarbnikowych Godów, czyli święta miasta, które obchodzi swoje stulecie.

Pomnik, za którego projekt odpowiada prof. Krzysztof Nitsch z Zabrza, przedstawia Zbigniewa Religę stojącego na elektrokardiogramie. Mierzy około siedmiu metrów wysokości. Oczekuje na montaż w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych.

czytaj więcej:

Tak prezentuje się pomnik Zbigniewa Religi

Kapsuła czasu pod pomnikiem Religi w Zabrzu

Panele

Myślicie o panelach fotowoltaicznych? Można składać wnioski

Noc spisowa

Udział w spisie jest obowiązkowy! W sobotę...

Piłsudskiego zabrze

Przebudowa ul. Piłsudskiego. Zmiany w...

Zabrze narkotyki

20-letni handlarz z Zaborza zatrzymany....

Ankieta Zabrze

Rozpoczęło się badanie spójności społecznej....

E78dcc23a66cc50cef1490ae228dfb47

Uwaga! Zamknięty pas na autostradzie A1