„Złote lata Górnika Zabrze w latach 1955-1988 w świetle dokumentów i prasy”. Wystawa w Archiwum Państwowym w Katowicach z okazji 75-lecia klubu

W Archiwum Państwowym w Katowicach udostępniono do zwiedzania wystawę „Złote lata Górnika Zabrze w latach 1955-1988 w świetle dokumentów i prasy”, która została przygotowana z okazji jubileuszu 75-lecia zabrzańskiego klubu.

Mat. Górnik Zabrze SA
Piłkarze Górnika Zabrze w Londynie

Co znajdziemy na wystawie? Jak wyjaśniają jej twórcy – Józef Hano, Krzysztof Paszek, Tomasz Skowron, podstawę źródłową stanowią archiwalia i materiały prasowe przechowywane w zasobie i bibliotece Archiwum Państwowego w Katowicach, a także w oddziałach w Gliwicach i Raciborzu.

Wykorzystano wybrane dokumenty nie tylko klubowe, ale także Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach, Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Zabrzu, Okręgowego Związku Piłki Nożnej Śląska Opolskiego w Zabrzu. Korzystano ponadto ze zbiorów materiałów ulotnych Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Raciborzu, a także artykułów „Trybuny Robotniczej”, „Dziennika Zachodniego”, „Sportu” i „Głosu Zabrza”.

Dokumenty i artykuły prasowe podzielone zostały na części tematyczne: historia i organizacja klubu, osiągnięcia drużyny piłkarskiej w rozgrywkach krajowych i europejskich pucharach oraz sukcesy zawodników w dyscyplinach lekkoatletycznych. W poszczególnych częściach materiały są prezentowane w układzie chronologicznym – wyjaśniają twórcy wystawy.

W pierwszej części prezentacji przedstawione zostały wybrane materiały archiwalne i prasowe związane z założeniem, organizacją i funkcjonowaniem klubu. Są to dokumenty dotyczące połączenia górniczych klubów z Zabrza, statut, programy uroczystości jubileuszowych, sprawozdania z działalności klubu, dyplomy okolicznościowe, listy gratulacyjne, medal pamiątkowy, zestawienie medalistów i rekordzistów Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata, Europy i Polski, a także podpisy sportowców, trenerów i pracowników klubu.

Z kolei część druga to materiały archiwalne i prasowe dotyczące sukcesów drużyny piłkarskiej w rozgrywkach krajowych w latach 1955-1969. Wystawę można zwiedzać w Archiwum Państwowym w Katowicach, a prezentacje zostały udostępnione na stronie internetowej archiwum.

Lukas Podolski w jubileuszowej koszulce

Może Cię zainteresować:

Górnik Zabrze świętuje jubileusz 75-lecia. Jest okolicznościowa koszulka, są też życzenia od byłych piłkarzy

Autor: Redakcja

14/12/2023

Lukas Podolski

Może Cię zainteresować:

Górnik Zabrze bez prezesa, dyrektora, pieniędzy. I wciąż bez inwestora. „Nie tak to powinno wyglądać w klubie z taką historią”

Autor: Redakcja

13/12/2023

Adam Matysek

Może Cię zainteresować:

Adam Matysek nie jest już prezesem Górnika Zabrze. Miał dość? „Klubem rządzi pani prezydent”

Autor: Grzegorz Lisiecki

08/12/2023