Górnik Zabrze świętuje jubileusz 75-lecia. Jest okolicznościowa koszulka, są też życzenia od byłych piłkarzy

Czternastokrotny mistrza Polski, sześciokrotny zdobywca Pucharu Polski, finalista Pucharu Zdobywców Pucharów… Górnik Zabrze, jeden z najbardziej utytułowanych klubów w historii polskiej piłki, w czwartek, 14 grudnia, obchodzi swoje 75-lecie.

Fot. Górnik Zabrze
Lukas Podolski w jubileuszowej koszulce

– Józef Schmid, Ernest Pohl, Zbigniew Jaremski, Janusz Maciuła, Marian Twardoń, Halina Górecka, Włodzimierz Lubański, Edward Sarul, Tadeusz Ślusarski, Stanisław Oślizło, Jerzy Chromik, Alfred i Barbara Sosgórnikowie – to tylko część sportowców, których każdy kibic Górnika Zabrze, klubu z jedną najbogatszych historii sportowych w Polsce, powinien znać. Zabrze wychowało sportowców, którzy rozsławiali Polskę na świecie. Górnik przez wiele lat był klubem wielosekcyjnym, oprócz bijącej rekordy popularności piłki nożnej słynęliśmy ze znakomitej sekcji lekkoatletycznej, która miała mistrzów olimpijskich oraz mistrzów świata. Były również sekcje koszykówki, pływania, boksu czy szachów – przypomina Muzeum Miejskie w Zabrzu. Przy okazji – więcej o historii tych sekcji można dowiedzieć się na wystawie Galerii Café Silesia.

„Złota” dekada

Ale Górnik to jednak przede wszystkim piłka nożna. Przypomnijmy tylko, że klub powstał 14 grudnia 1948 r. jako GZKS Górnik z połączenia czterech innych – KS Zjednoczenie, KS Concordia, KS Pogoń i KS Skra. Pierwszy tytuł mistrzowski został wywalczony w 1957 roku, kolejny w 1959, a lata 60. XX wieku to już prawdziwa dominacja Górnika w krajowej piłce. Klub zdobył wówczas sześć tytułów mistrza Polski (w tym pięć z rzędu!), nie schodząc w tej dekadzie z podium. Z takimi piłkarzami w składzie jak Kostka, Oslizło, Gorgoń, Wilczek, Szołtysik, Pohl, Lentner czy Lubański Górnik odnosił sukcesy także na międzynarodowej arenie – w sezonie 1967/68 zespół awansował do ćwierćfinału Pucharu Europy przegrywając jedną bramką w dwumeczu z późniejszym triumfatorem, Manchesterem United.

Ogromnym sukcesem zabrzańskiego klubu był awans do finału Pucharu Zdobywców Pucharów w 1970 roku. W półfinale, po losowaniu, Górnik wyeliminował Romę, a rozegranym w Wiedniu finale przegrał z Manchesterem City 1:2. W latach 80. zabrzański klub znów odnosił sukcesy w krajowych rozgrywkach – cztery tytuły mistrzowskie i jedyny, jak do tej pory, Superpuchar Polski, to między innymi zasługa takich piłkarzy jak Wandzik, Matysik, Piotrowicz, Komornicki, Cyroń, Urban, Iwan czy Warzycha.

Kolejne dekady nie były już tak udane, a dziś klub stoi przed pespektywą kolejnej zmiany właścicielskiej.

Urodzinowe życzenia

Tymczasem zabrzański klub na swoich social mediach opublikował filmiki nagrane przez byłych piłkarzy Górnika. Urodzinowe życzenia złożyli Tomasz Hajto, Préjuce Nakoulma, Krzysztof Kubica i Igor Angulo. – Wszystkiego najlepszego z okazji 75. urodzin klubu mojego życia – powiedział Hiszpan, który zanotował 154 oficjalne występy w barwach Górnika i zdobył 88 bramek.

Przygotowana została też okolicznościowa, jubileuszowa koszulka. – Jest zapakowana w ekskluzywne pudełko, wraz z dołączonym certyfikatem autentyczności. Podpisana przez dwóch kapitanów – Stanisława Oślizło i Erika Janżę – podkreślają w klubie.

Górnik swój jubileusz świętować będzie także w piątek, 15 grudnia, podczas meczu z Wartą (początek – godzina 18)

Lukas Podolski

Może Cię zainteresować:

Górnik Zabrze bez prezesa, dyrektora, pieniędzy. I wciąż bez inwestora. „Nie tak to powinno wyglądać w klubie z taką historią”

Autor: Redakcja

13/12/2023

Adam Matysek

Może Cię zainteresować:

Adam Matysek nie jest już prezesem Górnika Zabrze. Miał dość? „Klubem rządzi pani prezydent”

Autor: Grzegorz Lisiecki

08/12/2023

Lukas podolski stadion gornik zabrze

Może Cię zainteresować:

Lukas Podolski: Po pierwsze, jestem Ślązakiem. Muszę kochać te podwórka i familoki, bo one są moje

Autor: Marcin Zasada

10/03/2023