Zjazd z Drogowej Trasy Średnicowej na Porembę znów jest otwarty. Nowa droga została oddana do użytku

Mieszkańcy Poremby i Zaborza zapewne odetchnęli z ulgą – wjazd na Drogową Trasę Średnicową i zjazd z DTŚ od strony Gliwic został w końcu otwarty. Do użytku oddano równoległą do DTŚ drogę łącząca Zaborze Południe z Zaborzem Północ i Porembą.

Droga znajduje się przy terenach inwestycyjnych należących do firmy Ikea, która była inwestorem nowej infrastruktury, kosztującej niemal 50 milionów złotych! Prace prowadziła firma Drogopol. – Wierzę, że tu już niedługo zobaczymy dobrze rozwijające się firmy. Co najważniejsze od dziś możemy bezpiecznie jeździć kolejnym odcinkiem drogi. Na pewno najbardziej cieszą się mieszkańcy Starego Zaborza i Nowego Zaborza (albo jak kto woli: Południowego Zaborza i Północnego Zaborza) oraz Poremby – powiedziała podczas oficjalnego otwarcia nowej drogi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Prace, które były prowadzone od 2020 roku obejmowały przebudowę ulicy Wolności oraz budowę ronda turbinowego, przebudowę łącznic północnych i dojazdu do osiedla (wraz z przebudową dwutorowej linii tramwajowej wraz z siecią trakcyjną i peronami, budową zatok autobusowych oraz chodników i dróg rowerowych), przebudowę łącznic południowych węzła, budowę nowej drogi łączącej ulicę Lompy z węzłem DW902 (DTŚ), skrzyżowania z ul. Lompy – z możliwością przedłużenia do ul. Węglowej, a także chodników i ścieżek rowerowych wraz z oświetleniem oraz budowę drogi DR1 (z chodnikami i ścieżką rowerową) i DR2.

Wykonawca zajął się również budową kanalizacji deszczowej, kanały technologicznego i oświetlenia ulicznego, a także przebudową i zabezpieczeniem istniejących sieci elektroenergetycznych, teletechniczych, kanalizacji sanitarnej, wodociągowej, gazowniczej, centralnego ogrzewania. – Ponadto wykonano elementy konstrukcyjne oraz elementy mające na celu ochronę środowiska takie jak mury oporowe, ekrany akustyczne, dwa podziemne zbiorniki retencyjne, separatory ropopochodnych dla podczyszczenia wód opadowych, wylot kanalizacji deszczowej oraz konserwację rzeki Czerniawki – informuje zabrzański magistrat.

Dodajmy, że przebudowa infrastruktury drogowej oznaczała konieczność przeniesienia zabytkowego krzyża z XIX w., który znajdował się przy ul. Wolności w dzielnicy Poremba. Firma Drogopol, która przeniosła krzyż sfinansowała także jego odrestaurowanie.

Nowy przystanek

Może Cię zainteresować:

Dwie kolejowe inwestycje z Zabrza trafiły na listę podstawową tzw. Programu Przystankowego

Autor: Redakcja

05/07/2023

Fontanna w Parku Miejskim

Może Cię zainteresować:

Rewitalizacja zabytkowego Parku Miejskiego w Zabrzu: przebudowano wejście, zamontowano oświetlenie, zakończył się remont muru oporowego

Autor: Redakcja

04/07/2023