Zamiast na "wystawkę" - bezpłatny odbiór wielkogabarytowego AGD

Nowy system odbioru wielkogabarytowych sprzętów AGD wprowadziła dla mieszkańców Zabrza firma REMONDIS Electrorecycling. Zamiast męczyć się z wyniesieniem i zostawiać przy śmietnikach stare lodówki czy pralki - wystarczy zamówić ich odbiór.

Zużyte, niedziałające czy po prostu niechciane sprzęty AGD najczęściej kończą przy śmietnikach. To oczywiście i tak dobrze, bo zdarza się, że lądują w lesie. Niemniej powinno się podstępować inaczej. Przynajmniej w trosce o środowisko zachęca się do oddawania ich przy zakupie nowych, odwożenie do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli PSZOK-ów, czy innych miejsc uprawnionych do takiej zbiórki.

Oczywiście dla wielu jest to kłopotliwe. Nie każdy ma możliwość fizyczną wytaszczenia takiego sprzętu jak lodówka, pralka czy piec z mieszkania. Nie mówiąc już o upchaniu do samochodu i odwiezieniu do PSZOK-u. Rozwiązanie proponuje REMONDIS. W swojej akcji pod nazwą DECYDUJESZ - zachęca mieszkańców Zabrza i nie tylko do skorzystania z oferty obioru niechcianych sprzętów elektrycznych wprost z domu.

Odbiór wielkich gabarytów za darmo

DECYDUJESZ.PL to pierwszy ogólnopolski system odbioru zużytego sprzętu elektrycznego bezpośrednio z domu. Można wygodny sposób pozbyć się elektroodpadów z dowolnego miejsca w Polsce. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, czyli zepsute, uszkodzone lub niepotrzebne urządzenia zasilane kiedyś prądem, w tym także te zasilane bateriami - odbierze firma zajmująca się recyklingiem.

- Wielkogabarytowy sprzęt AGD odbieramy bezpłatnie, nie ponosisz żadnego kosztu. Pozbywając się takiego sprzętu możesz oddać bezpłatnie drobny zużyty sprzęt, o ile zmieści się we wnętrzu oddawanego dużego AGD - informuje REMONDIS.

Wystarczy zgłosić chęć oddania sprzętu w formularzu dostępnym pod tym linkiem, poczekać na kontakt (do 24 godzin), ustalić dogodny termin odbioru i udostępnić sprzęt do wyniesienia.

Mniejsze AGD i RTV - za niewielką opłatą

Drobne AGD i RTV - odkurzacze, żelazka, tostery, komputery, laptopy, drukarki, maszyny do szycia, kosiarki itd., itp. - o ile nie zmieszczą się do wnętrza oddawanych dużych gabarytów - również można zgłaszać do odbioru. W tym przypadku jednak pobierana jest opłata w wysokości 49 zł od sztuki sprzętu.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie internetowej https://www.decydujesz.pl. Można również dzwonić pod numer (22) 755 44 81 lub pisać na adres decydujesz@remondis.pl.

Czerwone pojemniki na elektrośmieci w Zabrzu

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny o małych gabarytach - maksymalnie 50/50/50 cm - a nadto zużyte baterie czy tonery z drukarek, można też deponować w specjalnych czerwonych pojemnikach, które są rozstawione w 20 lokalizacjach na terenie Zabrza.

Lista i lokalizacje pojemników na elektroodpady

 • św. Wojciecha, obok Żabki przy Bytomskiej 119, Biskupice
 • Bytomska/Młyńska - teren zielony, Biskupice
 • Jana III Sobieskiego - teren zielony od strony DMiT vis a vis nr 5-5a, Centrum Południe
 • Tomasza Puchałki - parking, okolice ronda przy ul. Roosevelta, Centrum Południe
 • Wolności 185 a-c - w sąsiedztwie kiosków handlowych, Centrum Północ
 • Wincentego Witosa - okolice nr 6 Witosa 6 vis a vis bloków mieszkalnych, Grzybowice
 • Sportowa 1a - parking w sąsiedztwie szkoły, Guido
 • Jordana 45-47 - w sąsiedztwie stanowiska śmietnikowego, Helenka
 • Paderewskiego/Beskidzka - obok parkingu/terenu zielonego, Kończyce
 • Józefa Kurasia - parking, Kończyce
 • Cmentarna - teren zielony, skrzyżowanie ul. Cmentarnej i ul. Bończyka, Zandka
 • Sejmowa/Kordeckiego - teren zielony, Makoszowy
 • 11 Listopada 161-163 - w sąsiedztwie stanowiska śmietnikowego, Mikulczyce
 • Franciszkańska - na wysokości nr 20A (naprzeciw kiosków), Osiedle Kotarbińskiego
 • Al. Korfantego/Hermisza - parking przy AQUARIUSIE, Osiedle Mikołaja Kopernika
 • Ofiar Katynia 40 - w sąsiedztwie stanowiska śmietnikowego, Rokitnica
 • Nyska 14 - w sąsiedztwie kiosków handlowych, Rokitnica
 • Janika 13 - w sąsiedztwie kiosków handlowych, Zaborze Północ
 • św. Jacka - skrzyżowanie ulic św. Jacka i św. Kamila, teren zielony, Zaborze Południe
 • Cegielniana - skrzyżowanie ul. Cegielnianej i ul. Lompy, teren zielony, Zaborze Południe.

Elektrośmieci a przepisy. I zdrowie...

Od 21 października 2005 r. obowiązuje w Polsce ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), według której wszystkie zużyte urządzenia działające na prąd lub na baterie, m.in.: pralki, lodówki, miksery, mikrofalówki, golarki elektryczne, telefony komórkowe, telewizory, wiertarki, komputery, a także świetlówki i żarówki energooszczędne – to odpady niebezpieczne, których nie można wyrzucać razem z innymi odpadami do śmietnika. Grozi za to kara grzywny od 500 do 5 000 zł.

Warto nadto wiedzieć, że sprzęty elektryczne i elektroniczne zawierają różne szkodliwe i trujące substancje oraz pierwiastki.

 • Rtęć zawarta jest w niektórych świetlówkach. Jeśli trafi do zbiorników wodnych, a później przeniknie do mózgów ludzi i zwierząt powoduje zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.
 • Związki bromu stosowane są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.
 • Kadm zawarty jest w bateriach urządzeń elektrycznych. Zaburza czynności nerek, funkcje rozrodcze, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia powodując deformację szkieletu kostnego.
 • PCB, czyli związki chemiczne, pełnią w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące. Po dostaniu się do wód gruntowych przenika do gleby i atmosfery, a następnie do tkanki tłuszczowej ludzi i zwierząt i powodują m.in. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne, opóźnienia w rozwoju niemowląt.
 • R-12, czyli freon zawarty w klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od 1998 roku nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu.
 • Azbest używany jest w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Jest jednak przyczyną wielu chorób np. pylicy azbestowej, raka płuc i nowotworu międzybłoniaka opłucnej.

Niebezpieczne substancje, po wydostaniu się z uszkodzonych mechanizmów, łatwo przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza, przez co zanieczyszczają środowisko i niszczą zdrowie ludzi, roślin i zwierząt. Pamiętajmy o tym. Zamiast wyrzucać byle gdzie - można skorzystać z darmowego odbioru!