Zabrze "Gminą na 5". Samorząd wyróżniony przez naukowców z SGH w Warszawie

Twórcy rankingu opublikowali tegoroczną listę najlepszych samorządów. Pod lupę wzięto dobre praktyki w obsłudze przedsiębiorców. Zabrze znalazło się w gronie najlepszych z całej Polski.

UM Zabrze
Zabrze urzad miasta

Raport "Gmina na 5!" 2024

Naukowcy ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przedstawili wyniki badania, jakie przeprowadzili na 728 jednostkach terytorialnych. Celem było sprawdzenie poziomu obsługi inwestorów i przedsiębiorców przez urzędy.

Zbadano drogę elektroniczną tego kontaktu – komunikację jednostronną, czyli dostęp do informacji z wykorzystaniem Oficjalnej Witryny Internetowej (OWI) oraz komunikację dwustronną, czyli kontakt za pomocą poczty elektronicznej. Badanie dotyczyło przede wszystkim typów interesantów gmin, jakimi są potencjalni inwestorzy i przedsiębiorcy. Uwzględniało ono także szerszy zakres obsługi elektronicznej ze strony poszczególnych urzędów, powiązany z szeroko pojętym aspektem społeczno-ekonomicznym funkcjonowania badanych jednostek samorządu terytorialnego - czytamy w opisie.

Miasto Zabrze znalazło się w wyróżnionym gronie. Razem z 43 innymi samorządami otrzymało tytuł "Gmina na 5!". Zabrze uplasowało się w pierwszej dwudziestce. Zdobyło 32 na 45 punktów.

- Serdecznie gratulujemy wszystkim gminom, które zakwalifikowały się do udziału w Badaniu, zarówno tym wyróżnionym w rankingu, jak i tym, które promują godne polecenia praktyki - stanowiące przykład efektywnego działania i adekwatnej reakcji w chwilach kryzysu - stwierdzają Kacper Juc i Marek Szymański (koordynatorzy) wraz z zespołem.
Zabrze budzet obywatelski

Może Cię zainteresować:

Co jest potrzebne w Zabrzu? Mieszkańcy mogą zgłosić swoje pomysły w ramach budżetu obywatelskiego

Autor: Urszula Gołkowska

22/04/2024

Pieniądze

Może Cię zainteresować:

Mieszkaniec Zabrza na emeryturę przeszedł w wieku 86 lat. Teraz dostaje ponad 40 tysięcy złotych miesięcznie z ZUS-u

Autor: Arkadiusz Nauka

08/05/2023