Zabrzanin stracił 160 tysięcy złotych. Został oszukany sposobem na inwestycje w kryptowaluty

Do zabrzańskich policjantów zgłosił się 69-letnim mężczyzna, który został oszukany metodą na inwestycje w kryptowaluty przy wykorzystaniu aplikacji AnyDesk. Niestety odzyskanie utraconych w ten sposób pieniędzy jest bardzo trudne. Dlatego policjanci apelują o rozwagę.

Śląska Policja
Oszustwo sposobem na kryptowaluty

Zabrzanin został oszukany na 160 tysięcy złotych

W środę, 7 czerwca do Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu zgłosił się 69-letni mieszkaniec Zabrza, który został oszukany sposobem na inwestycje w kryptowaluty. Do pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna, informując go, że na jego wirtualnym portfelu znajdują się kryptowaluty, które może zamienić na normalną walutę. Oszust zapewniał zabrzanina, że pomoże mu w pozyskaniu zarobionych pieniędzy, jednak w tym celu konieczne jest zainstalowanie programu AnyDesk - to program, który służy do zdalnego sterowania komputerem lub urządzeniem mobilnym na przykład telefonem. Zwykle program ten jest używany przez informatyków w celu zdalnej obsługi komputerów lub innych urządzeń. Jednak coraz częściej wykorzystywany jest przez oszustów, którzy po namówieniu ofiary do zainstalowania go wykorzystują AnyDesk w celu przejęcia kontroli nad naszym urządzeniem i uzyskania dostępu do aplikacji bankowej.

Oszust, mając dostęp do naszego urządzenia, za pośrednictwem AnyDesk widzi wszystkie informacje, które pojawiają się na telefonie, w tym treści SMS-ów potwierdzających transakcje. Ponadto sam może sterować za nas urządzeniem. Tak było i w tym przypadku. Po uzyskaniu dostępu do telefonu i komputera pokrzywdzonego zyskał dostęp do konta pokrzywdzonego. Następnie środki zgromadzone na koncie przelał na własne konto. Niestety odzyskanie utraconych w ten sposób pieniędzy jest bardzo trudne. Policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i ostrożność w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, w tym instalowaniu oprogramowania.

Policja Zabrze

Może Cię zainteresować:

Oszuści okradli 96-letnią mieszkankę Zabrza. Kobieta straciła sporą sumę pieniędzy. „Prosimy osoby starsze o ostrożność w kontaktach telefonicznych”

Autor: Redakcja

27/04/2023