Oszuści okradli 96-letnią mieszkankę Zabrza. Kobieta straciła sporą sumę pieniędzy. „Prosimy osoby starsze o ostrożność w kontaktach telefonicznych”

Oszuści okradli 96-letnią mieszkankę Zabrza. Kobieta – myśląc, że rozmawia z córką – przekazała oszustom gotówkę. – Prosimy wszystkich, a w szczególności osoby starsze o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Pamiętajmy też o naszych starszych sąsiadach, przy każdej okazji przypominajmy im o istniejącym zagrożeniu – podkreślają zabrzańscy policjanci.

Fot. Policja Zabrze
Policja Zabrze

Jak przypomina zabrzańska komenda, schemat działania przestępców wykorzystujących metodę „na wnuczka” czy „policjanta” jest zawsze bardzo podobny. – W pierwszym etapie działania oszuści wzbudzają u potencjalnej ofiary niepokój. Przykładowo dzwonią do starszych osób, podają się za członka rodziny, który spowodował śmiertelny wypadek i potrzebuje szybko gotówki, aby wyjść z aresztu – wyjaśniają policjanci. – Przestępcy zawsze żądają dużych sum, zwykle kilkudziesięciu tysięcy złotych, często też wypytują o posiadane pieniądze czy kosztowności. Podczas rozmowy wywołują też presję czasu, aby ich ofiara nie mogła na spokojnie ocenić sytuacji.

W przypadku 96-latki przestępcy podawali się za jej córkę, która miała spowodować śmiertelny wypadek i potrzebuje pieniędzy na kaucję. – W rozmowę z pokrzywdzoną włączył się też oszust podający się za policjanta i dodatkowo wywierał na pokrzywdzonej presję. Niestety, tym razem oszuści dopięli swego i skutecznie zmanipulowali seniorkę, opowiadając wymyśloną historię – relacjonują zabrzańscy policjanci.

Ofiara, postępując zgodnie ze wskazówkami oszustów, przekazała przysłanej przez nich osobie 10 tysięcy złotych. O zdarzeniu prawdziwi policjanci dowiedzieli się dopiero następnego dnia.

Policjanci jednocześnie przypominają, jak postępować w przypadku odebrania podejrzanego telefonu z prośbą o pożyczkę:

  • Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu.
  • Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku – odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Poradzić się znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta – numer 112.
  • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączyć się, zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
  • O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować policję, numer alarmowy 112.

Pamiętajmy, że ani policjanci, ani urzędnicy nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, tym bardziej przez telefon – zaznaczają policjanci.

Komisariat III w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Policja zatrzymała 30-latka, który na Zaborzu kopał i uszkodził dwa auta. Był kompletnie pijany. Usłyszał już zarzut uszkodzenia mienia

Autor: Redakcja

25/04/2023

Koparka kryptowalut w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Zabrzańska kopalnia kryptowalut była zasilana kradzionym prądem. 68-latkowi grozi teraz więzienie

Autor: Redakcja

24/04/2023