Wystawa dzieł Rafała Olbińskiego w Muzeum Górnictwa Węglowego otwarta. Przez kilka dni można ją odwiedzać za darmo

Rafał Olbiński, ceniony na świecie polski malarz, grafik, plakacista, zaprezentował swoje prace w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. – To wielkie święto sztuki w naszym mieście – podkreśla prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Fot. Facebook/ Miasto Zabrze
Rafał Olbiński

Rafał Olbiński jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów. Urodził się w Kielcach, studiował w Warszawie, a w latach 80. minionego wieku wyjechał do Paryża, skąd emigrował do Nowego Jorku. Współpracował z „The New York Times”, „Newsweek”, „Bloomberg Businessweek” czy „Der Spiegel”, projektował także między innymi okładki płyt. Wśród wielu wyróżnień wymienić można pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World”, był też laureatem tzw. międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu, otrzymał ponadto pierwszą nagrodę w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu. Dziś jego prace podziwiać można w galeriach i muzeach na całym świecie – między innymi w The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congress w Waszyngtonie czy w Suntory Museum w Osace.

Fot. Facebook/ Miasto Zabrze

Jego prace do 21 kwietnia 2023 roku można oglądać w zrewitalizowanej dawnej siedzibie starostwa powiatowego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 19, dziś należącej do Muzeum Górnictwa Węglowego. Co istotne, do 6 grudnia – z okazji 100. urodzin miasta wstęp na wystawę jest bezpłatny. Na wystawie można zobaczyć najbardziej rozpoznawalne dzieła Rafała Olbińskiego z okresu Warszawa – Nowy Jork. To ponad 180 obiektów.

Największą grupę stanowią projekty okładek i ilustracji do czasopism, które są często samodzielnymi obrazami. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych, zaprojektowanych na okoliczność rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe państwa członkowskie jest okładka magazynu Der Spiegel. Motyw przewodni okładki nawiązuje do greckiego mitu Porwanie Europy, gdzie byk jednocześnie symbolizuje uścisk dłoni. Pomysł ten wykorzystany został później w licznych obrazach, jak również doczekał się realizacji w formie rzeźby – informuje zabrzański magistrat.

Fot. Facebook/ Miasto Zabrze

Wiele jest plakatów teatralnych i operowych, a także promujących Nowy Jork i Zabrze. Na wystawie znalazły się ponadto rzadko prezentowane rysunki oraz litografie warsztatowe. – W Zabrzu mieliśmy już przyjemność gościć Rafała Olbińskiego w ramach projekt „Szulc i po Szulcu”. Jego dzieła wystawione zostały w unikatowej przestrzeni budynku dawnego hotelu Admiralspalast, któremu nadajemy aktualnie nowe funkcje społeczne i gospodarcze – mówi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W Arenie Zabrze powstanie nowa siedziba Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży

Może Cię zainteresować:

Zabrzańskie Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z będzie miało nową siedzibę. Na stadionie przy ulicy Roosevelta

Autor: Redakcja

21/11/2022