W Zabrzu świętowanie 92. urodzin Janoscha potrwa trzy dni. Początek już w najbliższy czwartek. Co zaplanowano?

W sobotę, 11 marca, Horst Eckert, czyli popularny Janosch – pochodzący z Zabrza pisarz i autor literatury dziecięcej, a także Honorowy Obywatel Miasta – obchodzić będzie 92. urodziny. W Zabrzu świętowanie urodzin Janoscha rozpocznie się już w czwartek i potrwa trzy dni.

UM Zabrze
Urodziny Janoscha

Przypomnijmy, że Horst Eckert, czyli popularny Janosch,urodził się 11 marca 1931 roku w Zabrzu – przy ulicy Piekarskiej. To Zaborze-Poremba. W 1944 roku, wieku 13 lat, zaczął pracę w fabryce jako ślusarz. W czerwcu 1945, wraz z rodzicami, został wysiedlony do Niemiec, zamieszkał w Oldenburgu. Janosch jest pisarzem niemieckojęzycznym, ale często podkreślał, że jest Ślązakiem i to jest jego narodowość. Jest autorem ponad 300 książek dla dzieci, zaś książką, która dała początek całemu cyklowi pozycji dla najmłodszych, była „Ach, jak cudowna jest Panama”. Bohaterami liczącego ponad 120 pozycji cyklu są Miś i Tygrysek.

W 1970 wydał książkę „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” historię losów mieszkańców Górnego Śląska od lat 30. do 50. XX wieku. W 2004 r. powieść została przeniesiona na deski sceniczne przez Teatr Korez z Katowic. Janosch od wielu lat mieszka w San Miguel na Teneryfie. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Zabrze.

Zabrzańskie obchody 92. urodzin pisarza odbywać się będą pod nazwą pod nazwą „Janosch. uRodziny”. Wydarzenie rozpocznie się już w czwartek, 9 marca, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 16 w Zabrzu. Na godzinę 10 zaplanowano dziecięcy plener plastyczny „Kredki Misia i Tygryska". Z kolei w piątek, o godzinie 16.30, w Kinie „Roma” odbędzie się „Janoschowe Bajanie”. To inscenizacja przygotowana przez rodziców i dzieci z Przedszkola nr 28 im. Janoscha. Będzie także wspólne czytanie bajek inspirowanych twórczością Janoscha, które zostały nagrodzone w konkursie literackim Szkoły Podstawowej nr 31, a na koniec – wernisaż pleneru „Kredki Misia i Tygryska”.

Przeszczep serca z zagranicy

Może Cię zainteresować:

Pierwszy taki przeszczep wykonany w Polsce. Serce do transplantacji sprowadzono z zagranicy

Autor: Martyna Urban

03/03/2023

Hotel Admiralspalast w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Admiralspalast w Zabrzu. Ikoniczny śląski zabytek od środka

Autor: Arkadiusz Nauka

26/02/2023