Pierwszy taki przeszczep wykonany w Polsce. Serce do transplantacji sprowadzono z zagranicy

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca jako pierwsi w Polsce przeprowadzili przeszczep serca pobranego za granicą. Zespół transplantacyjny po serce pojechał aż do Republiki Czeskiej. Nowy organ otrzymał 46-letni Marcin z województwa świętokrzyskiego, który chorował na ciężką niewydolność serca.

SCCS.pl
Przeszczep serca z zagranicy

46-letni Marcin pochodzący z woj. świętokrzyskiego został wpisany na Krajową Listę Oczekujących w 2017 roku. U mężczyzny wprowadzono mechaniczne wspomaganie krążenia, by mógł doczekać do transplantacji. W ostatnich miesiącach konieczne były również hospitalizacje w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Życie pacjenta zostało uratowane dzięki zgłoszeniu dawcy z Czech. Pobrania serca do przeszczepu dokonał zespół z Zabrza. Dzięki pomocy czeskiej policji, organ przetransportowano do granicy z Polską a następnie do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie zespół docenta Tomasza Hrapkowicza dokonał transplantacji serca.

- Operacja przeszła planowo, bez niespodzianek. W tej chwili pacjent jest pacjentem rehabilitującym, siedzącym, dobrze rokującym na przyszłość - relacjonuje przebieg zabiegu dr hab. n. med. Tomasz Hrapkowicz.

Pierwszy przeszczep serca pobranego zagranicą

W pierwszej w Polsce akcji pobrania serca za granicą uczestniczyli: dr Piotr Pasek - chirurg pobierający, dr Tomasz Niklewski, który dokonał oceny echograficznej serca, Krzysztof Tkocz - pielęgniarz anestezjologiczny i koordynatorem transplantacyjnym w SCCS, Danuta Tichy - pielęgniarka instrumentacji, Marian Miller - kierowca, natomiast koordynację przeprowadziła mgr Bogumiła Król.

- Mamy nadzieję, że to milowy krok w rozwoju polskich programów transplantacyjnych - podkreśla Bogumiła Król, kierownik biura koordynacji transplantacji w Śląskiem Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - Obecnie, kiedy mamy w kraju już siedem ośrodków transplantacji serca, musimy szukać nowych rozwiązań w dziedzinie donacji narządów do transplantacji – dodaje.

Poród po przeszczepie 1

Może Cię zainteresować:

Patrycja po przeszczepie płuc w Zabrzu urodziła dziecko

Autor: Katarzyna Pachelska

13/12/2022

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Pierwszy taki zabieg kardiologiczny w Polsce. Sukces lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Autor: Redakcja

03/01/2023