W najbliższą niedzielę - finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Zabrzu trwają już przygotowania!

Jubileuszowy, 30-ty już finał WOŚP odbędzie się 30 stycznia - w najbliższą niedzielę. Orkiestrę będzie wspierać ponad 100 tysięcy wolontariuszy z ponad 1700 sztabów na całym świecie. Zabrze też dołącza do akcji - od godziny 6 rano do 20., na ulicach kwestować będzie ponad 250 wolontariuszy.

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zabrzu, to nie tylko uliczne kwesty. Na terenie Animal World będzie można posłuchać muzyki na żywo oraz odpocząć i zjeść posiłek specjalnie przygotowany dla wolontariuszy i gości przez Zabrzański Bar Leśny.

Ponadto w Platanie przygotowano spotkania z ciekawymi osobami - krótkie wywiady będzie można obserwować na żywo, ale także, bez wychodzenia z domu, obejrzeć podczas transmisji online nadawanej bezpośrednio z facebookowej strony Sztab WOŚP Zabrze.

Finał WOŚP w zabrzańskim Kinie "Roma"

Główny Finał WOŚP i koncert - odbędzie się w zabrzańskim kinie „Roma”. Impreza odbywać się będzie na żywo - z udziałem publiczności, ale również online. Zagra pięć zespołów o mocnym brzmieniu: Rubble Sounds, Menhor, Chaos, Black Light oraz Stonage Full of Sun.

Koncert przeplatany będzie licytacjami orkiestrowych gadżetów, a na scenie pojawią się Zachustowane Mamy, prowadzone przez Joannę Panicz. Nie zabraknie smakołyków przygotowanych przez zabrzańskie piekarnie.

Początek o godzinie 13.45, zakończenie o 22.00.

Zbiórka w czasie pandemii - czyli nie tylko na ulicach

Poza ponad 250 wolontariuszami, którzy będą zbierać pieniądze na Orkiestrę, w sklepach i instytucjach pojawią się też stacjonarne puszki. Zbiórka realizowana będzie także elektronicznie - partnerem WOŚP będzie Mastercard, która dostarczy eSkarbonkę –wygodne narzędzie, umożliwiające kwestowanie na rzecz Fundacji w Internecie.

Jeśli chcecie u siebie wystawić stacjonarną puszkę WOŚP - należy zgłosić się do sztabu lub przez portal iwolontariusz.wosp.org.pl. Tam, po założeniu i potwierdzeniu konta wybrać DLA FIRM i WYDARZEŃ. Do wyboru są dwa przyciski: Sztabowa Puszka Stacjonarna (tekturowa puszka) – składam wniosek oraz Skarbonka firmowa (zbiórka online) – załóż natychmiast.

W Zabrzu puszki stacjonarne są już m.in. w:

 • GRUBA Barber Shop, ul. Wolności 230
 • Bosch Car Service Waldhof, ul. Bytomska 2a
 • Fiacik S.C. Autoserwis, ul. Wolności 383a.

Z kolei informacje o e-skarbonce znajdziecie pod tym linkiem eSkarbonka.

30. raz WOŚP pomaga dzieciom - na co tym razem zbieramy?

Zebrane w tym roku pieniądze będą przeznaczone na diagnostykę i leczenie wzroku u dzieci. Trafią do szpitalnych oddziałów okulistyki dziecięcej i poradni, które wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Problemy ze wzrokiem są coraz częstszą dolegliwością – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych. W 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25 procent, stanowiły operacje guzów. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

Ze środków zebranych w ramach 30. finału WOŚP zakupione zostaną:

 • angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci,
 • oftalmoskopy do badania dna oka,
 • lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka,
 • tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki),
 • synoptofory do pomiaru kąta zeza,
 • urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń,
 • tomografia dna oka,
 • mikroskopy oraz stoły operacyjne.

Siedziba Sztabu WOŚP w Zabrzu działającego przy Stowarzyszeniu Dzieci i Młodzieży "Wielka Flota Zjednoczonych Sił" mieści się przy ul. Dworcowej 9/16 (pierwsze piętro).

Czynny jest w poniedziałki, środy i piątki, w godz. 14.00 – 18.00.

Ze Sztabem WOŚP w Zabrzu można skontaktować się mailowo pod adresem: sztabwospzabrze@gmail.com. Najświeższe informacje publikowane są na profilu Sztab WOŚP Zabrze na Facebooku.