W najbliższą niedzielę - finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Zabrzu trwają już przygotowania!

Jubileuszowy, 30-ty już finał WOŚP odbędzie się 30 stycznia - w najbliższą niedzielę. Orkiestrę będzie wspierać ponad 100 tysięcy wolontariuszy z ponad 1700 sztabów na całym świecie. Zabrze też dołącza do akcji - od godziny 6 rano do 20., na ulicach kwestować będzie ponad 250 wolontariuszy.

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zabrzu, to nie tylko uliczne kwesty. Na terenie Animal World będzie można posłuchać muzyki na żywo oraz odpocząć i zjeść posiłek specjalnie przygotowany dla wolontariuszy i gości przez Zabrzański Bar Leśny.

Ponadto w Platanie przygotowano spotkania z ciekawymi osobami - krótkie wywiady będzie można obserwować na żywo, ale także, bez wychodzenia z domu, obejrzeć podczas transmisji online nadawanej bezpośrednio z facebookowej strony Sztab WOŚP Zabrze.

Finał WOŚP w zabrzańskim Kinie "Roma"

Główny Finał WOŚP i koncert - odbędzie się w zabrzańskim kinie „Roma”. Impreza odbywać się będzie na żywo - z udziałem publiczności, ale również online. Zagra pięć zespołów o mocnym brzmieniu: Rubble Sounds, Menhor, Chaos, Black Light oraz Stonage Full of Sun.

Koncert przeplatany będzie licytacjami orkiestrowych gadżetów, a na scenie pojawią się Zachustowane Mamy, prowadzone przez Joannę Panicz. Nie zabraknie smakołyków przygotowanych przez zabrzańskie piekarnie.

Początek o godzinie 13.45, zakończenie o 22.00.

Zbiórka w czasie pandemii - czyli nie tylko na ulicach

Poza ponad 250 wolontariuszami, którzy będą zbierać pieniądze na Orkiestrę, w sklepach i instytucjach pojawią się też stacjonarne puszki. Zbiórka realizowana będzie także elektronicznie - partnerem WOŚP będzie Mastercard, która dostarczy eSkarbonkę –wygodne narzędzie, umożliwiające kwestowanie na rzecz Fundacji w Internecie.

Jeśli chcecie u siebie wystawić stacjonarną puszkę WOŚP - należy zgłosić się do sztabu lub przez portal iwolontariusz.wosp.org.pl. Tam, po założeniu i potwierdzeniu konta wybrać DLA FIRM i WYDARZEŃ. Do wyboru są dwa przyciski: Sztabowa Puszka Stacjonarna (tekturowa puszka) – składam wniosek oraz Skarbonka firmowa (zbiórka online) – załóż natychmiast.

W Zabrzu puszki stacjonarne są już m.in. w:

 • GRUBA Barber Shop, ul. Wolności 230
 • Bosch Car Service Waldhof, ul. Bytomska 2a
 • Fiacik S.C. Autoserwis, ul. Wolności 383a.

Z kolei informacje o e-skarbonce znajdziecie pod tym linkiem eSkarbonka.

30. raz WOŚP pomaga dzieciom - na co tym razem zbieramy?

Zebrane w tym roku pieniądze będą przeznaczone na diagnostykę i leczenie wzroku u dzieci. Trafią do szpitalnych oddziałów okulistyki dziecięcej i poradni, które wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Problemy ze wzrokiem są coraz częstszą dolegliwością – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych. W 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25 procent, stanowiły operacje guzów. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

Ze środków zebranych w ramach 30. finału WOŚP zakupione zostaną:

 • angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci,
 • oftalmoskopy do badania dna oka,
 • lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka,
 • tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki),
 • synoptofory do pomiaru kąta zeza,
 • urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń,
 • tomografia dna oka,
 • mikroskopy oraz stoły operacyjne.

Siedziba Sztabu WOŚP w Zabrzu działającego przy Stowarzyszeniu Dzieci i Młodzieży "Wielka Flota Zjednoczonych Sił" mieści się przy ul. Dworcowej 9/16 (pierwsze piętro).

Czynny jest w poniedziałki, środy i piątki, w godz. 14.00 – 18.00.

Ze Sztabem WOŚP w Zabrzu można skontaktować się mailowo pod adresem: sztabwospzabrze@gmail.com. Najświeższe informacje publikowane są na profilu Sztab WOŚP Zabrze na Facebooku.

czytaj więcej:

WOŚP ZABRZE

WOŚP patronem szkoły, choć część radnych była przeciw

Czerwony balon

Zabrzanie organizują akcję, by okazać wsparcie...

Gomola jan gornik zabrze

Jan Gomola. Legendarny bramkarz Górnika Zabrze

Pożary traw

Przez ludzką głupotę w pożarach traw giną...

Toyota 0020 Edit

Wybierasz niezależne warsztaty? Dowiedz się,...

6298409edce707e5033953f324dc58ef

Nowe centra przesiadkowe w Gliwicach, Bytomiu i...

0ced72e67e0596cbd3d8867008c7aeee

Porozumienie w Kompanii Węglowej. Nie będzie...