Ukradł w markecie artykuły spożywcze o wartości... 33 złotych. Uderzył też ochroniarza i grozi mu teraz więzienie

23-latek, który ukradł w sklepie artykuły spożywcze o wartości... 33 złotych, a potem uderzył ochroniarza został zatrzymany przez zabrzańskich policjantów.

Fot. Policja Zabrze
Zabrzańscy policjanci zatrzymali 23-latka

Do zdarzenia doszło w jednym z marketów przy ulicy Szczęść Boże. Jak relacjonują policjanci, 23-latek chciał ukraść w sklepie jedzenie, ale został ujęty przez ochroniarza. Kiedy usiłował uciec, użył przemocy. Wezwano policjantów z komisariatu II. 23-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Usłyszał zarzut dotyczący usiłowania dokonania kradzieży rozbójniczej. Grozi mu teraz więzienie.

Rozbój i kradzież rozbójnicza to dwa różne przestępstwa. W obu przypadkach przestępca wraz z zaborem używa przemocy. Jedyna różnica polega na chwili jej użycia oraz osobie przeciwko, której jest ona kierowana. W przypadku kradzieży rozbójniczej wyróżnia się dwa etapy. Na początku sprawca dokonuje zaboru mienia bez użycia przemocy. Używa jej dopiero później, aby utrzymać w posiadaniu skradzioną rzecz – wyjaśniają zabrzańscy policjanci.

Pod pojęciem użycie przemocy należy przy tym rozumieć jej faktyczne użycie wobec innej osoby bądź zagrożenie jej natychmiastowym użyciem. Użycie przemocy ma miejsce także wówczas, gdy sprawca doprowadza daną osobę do stanu nieprzytomności czy bezbronności. Musi to jednak nastąpić zaraz po kradzieży czy w czasie pościgu za sprawcą. Wówczas chroni on niejako skradzione przez siebie mienie. Jako kradzież rozbójnicza jest kwalifikowana także sytuacja, gdy przemoc jest stosowana wobec innej osoby niż pokrzywdzony, która chciała odebrać sprawcy skradzione przez niego mienie – dodają policjanci.

Policja

Może Cię zainteresować:

Tragedia w Zaborzu. Na terenie budowy, przy torach tramwajowych, zginął 51-letni mężczyzna. Został przygnieciony

Autor: Redakcja

16/10/2023

Kolejny przypadek przemocy domowej w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Przez pięć lat znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją 77-letnią matką. 51-letni zabrzanin usłyszał już zarzut, grozi mu teraz więzienie

Autor: Redakcja

13/10/2023