Trwa przeprowadzka podopiecznych zabrzańskiego schroniska do nowego domu

W czerwcu 2023 r. w Zabrzu do użytku oddano nowoczesny obiekt schroniska dla bezdomnych zwierząt. Aby w pełni cieszyć się nowym ośrodkiem pracownicy i wolontariusze muszą teraz włożyć ogrom pracy w przeprowadzkę. Trudne zadanie czeka też zwierzaki, które muszą się zaaklimatyzować w nowym miejscu. W związku z tym schronisko będzie zamknięte dla odwiedzających do 16 lipca. W celu adopcji można skontaktować się telefonicznie lub poprzez wysłanie wiadomości e-mail.

Koszt budowy i wyposażenia schroniska wyniósł ponad 19 mln zł, z czego ok. 90 proc. stanowiły pozyskane przez miasto środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

W budynkach schroniska zastosowane zostały rozwiązania ekologiczne, takie jak np.: ujęcie wód deszczowych z dachów, która zostanie wykorzystana do mycia terenu i wybiegów dla psów; wspomaganie ciepłej wody użytkowej przez kolektory słoneczne; wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła; czy też nowoczesne kotły niskotemperaturowe piątej generacji.

Co ważne obiekt służył będzie nie tylko bezdomnym zwierzętom, ale spełni też funkcje edukacyjne i szkoleniowe. Psitulmnie będzie koordynować w swoim nowym schronisku pracę wolontariuszy oraz organizować zajęcia m.in. dla dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnością. Z pewnością ułatwi to grant w ramach V edycji programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie”, przyznany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., który posłuży do przygotowania ścieżki edukacyjnej na terenie schroniska oraz utworzenia przyjaznej przestrzeni dla wolontariuszy.

Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt, które powstało w Zabrzu przy ul. Bytomskiej zlokalizowane jest na działce o powierzchni 23.049 m2. Powierzchnia zabudowy działki obiektami schroniska obejmuje powierzchnię 2.516,62 m2, a powierzchnia biologicznie czynna działki obejmuje 76,6 proc. powierzchni działki.

W ramach budowy nowego schroniska wykonanych zostało pięć obiektów kubaturowych, w tym: dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m2 z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem; 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami; jednokondygnacyjny budynek kociarni z dachem płaskim murowanym w technologii tradycyjnej; jednokondygnacyjny budynek kwarantanny z prefabrykowanych boksów z dachem płaskim wraz z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami oraz wiatą przeznaczoną na chłodnie i skład drewna i paliwa.

Powierzchnia użytkowa budynku kwarantanny wyniosła 230,19 m2. Powstały też drogi komunikacyjne obiektu z kostki betonowej, wykonanie zagospodarowania patio obiektu z kostki granitowej połączonej z trawnikami, wykonanie ogrodzenia obiektu schroniska.

W ramach inwestycji wykonane zostały też nasadzenia drzew i krzewów.

Historyczny transfer Górnik Zabrze będzie bogatszy o 3 mln euro

Może Cię zainteresować:

Historyczny transfer. Górnik Zabrze bogatszy o 3 mln euro

Autor: Maciej Poloczek

06/07/2023

Do użytku oddano równoległą do DTŚ drogę

Może Cię zainteresować:

Zjazd z Drogowej Trasy Średnicowej na Porembę znów jest otwarty. Nowa droga została oddana do użytku

Autor: Redakcja

06/07/2023

Nowy przystanek

Może Cię zainteresować:

Dwie kolejowe inwestycje z Zabrza trafiły na listę podstawową tzw. Programu Przystankowego

Autor: Redakcja

05/07/2023