Trwa budowa dwóch zabrzańskich centrów przesiadkowych – przy Goethego i Ofiar Katynia. Na jakim etapie są inwestycje? Zobaczcie zdjęcia

Przy ulicy Goethego trwa budowa pierwszego z dwóch centrów przesiadkowych w Zabrzu. To jedna z najważniejszych inwestycji komunikacyjnych miasta. W Rokitnicy, przy ul. Ofiar Katynia, powstaje drugie centrum przesiadkowe. Na jakim etapie są inwestycje? Zobaczcie zdjęcia.

Przypomnijmy, że budowa centrum przesiadkowego przy ulicy Goethego ma opóźnienie. Problemem okazały się trudne warunki geologiczne, co oznaczało konieczność przeprojektowania posadowienia budynku i wzmocnienia podłoża. Teraz jednak zakończyły się już prace przy wznoszeniu konstrukcji.

Koniec prac w październiku?

Obecnie w obiekcie przy Goethego prowadzone są prace nad wewnętrznymi instalacjami – sanitarnymi, elektrycznymi, a także teletechnicznymi.

Wykonano już znaczną część elewacji klinkierowej oraz szklenie budynku. Wznoszona jest także rampa wjazdowa na parking obiektu. Równolegle prowadzone są roboty drogowe – informuje zabrzański magistrat.

Już wcześniej, bo podczas prac przy drogowej infrastrukturze, przełożono instalacje gazowe, wodne i elektryczne.

Centrum przesiadkowe przy ul. Goethego ma cztery kondygnacje. Na dole znajdować się będą perony komunikacji publicznej, z kolei na drugim i trzecim poziomie zlokalizowane zostaną miejsca parkingowe – w sumie 140. Na samej górze ma powstać ogród – miejsce odpoczynku dla pasażerów czekających na swój autobus. Dodajmy, że inwestycja kosztuje ponad 54,7 mln złotych brutto i powinna się zakończyć do końca października.

Ładowarki dla elektryków

Przy ulicy Ofiar Katynia w Rokitnicy powstaje drugie centrum przesiadkowe.

Zakończyły się już roboty związane ze wnoszeniem konstrukcji obiektu obsługi pasażerskiej. Prowadzone są już prace wewnątrz obiektu związane z wydzieleniem pomieszczeń oraz instalacjami – informuje UM. – Prace budowlane objęły także przebudowę sieci na terenie nowego centrum przesiadkowego (kanalizacja deszczowa, instalacja sanitarna, wodociąg, magistrala wodociągowa oraz przekładka sieci gazowych). Równolegle prowadzone są roboty w zakresie drogowym.

W Rokitnicy powstaną między innymi otwarte perony, parking zewnętrzny, a także obiekt o powierzchni 276 metrów kwadratowych, w którym znajdzie się poczekalnia i działać będą punkty usługowe. Dodajmy, że w obydwu zabrzańskich centrach przesiadkowych będzie możliwość ładowania pojazdów elektrycznych.

Zabrze otrzymało na obie inwestycje unijne dofinansowanie w wysokości ok. 96 mln zł, zaś całkowita wartość projektu to nieco ponad 119,5 mln zł. Resztę pieniędzy udało się zapewnić dzięki wykorzystaniu funduszy pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Trwa budowa centrum przesiadkowego w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Trwa budowa centrum przesiadkowego przy ulicy Goethego. Konstrukcja jest coraz wyższa: czas na ostatnią kondygnację

Autor: Redakcja

27/04/2023

Wizualizacja Centrum przesiadkowego w Rokitnicy

Może Cię zainteresować:

Budowa centrum przesiadkowego w Rokitnicy oznacza zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

Autor: Grzegorz Lisiecki

24/08/2022