Tajemniczy kabel i przebudowa wodociągu opóźniły prace. 3 Maja dalej zamknięta

O półtora miesiąca, przynajmniej w założeniu, opóźni się zakończenie robót przy przebudowie przepustu w ciągu rzeki Czarniawki. Wykonawca natrafił na niespodziewane problemy.

Umowę na podpisanie przebudowy przepustu w ciągu Czarniawki w ciągu ulic 3 Maja i Paderewskiego w Zabrzu - podpisano 14 lipca. Wykonawca miał siedem miesięcy na zrealizowanie inwestycji. Przebudowa obejmuje rozbiórkę istniejącego przepustu oraz wykonanie przepustu o nowej konstrukcji prefabrykowanej wraz z odtworzeniem nasypu, nawierzchni drogowej i ciągów pieszo – rowerowych. Koszt - blisko 1,7 miliona złotych. Droga została zamknięta 25 sierpnia 2021 i ruszyły roboty. Wszystko szło dobrze do czasu. Jak to się często zdarza - kopanie w ziemi powoduje odkrywanie niespodzianek. Tak było i tym razem. Podczas prac ziemnych znaleziono kabel średniego napięcia, który nie występował na planach. Po czasie przyznał się do niego Tauron.

- Kabel uniemożliwiał prowadzenie rozbiórki starego obiektu od strony dolnej wody. Czas od odkrycia kabla do jego przebudowy przez Tauron to przeszło 6 tygodni. Dodatkowo około tygodnia trwała przebudowa wodociągu, którą firma ZPWiK musiała wykonać ze względu na kolizję wysokościową z nowym przepustem. Obecnie wykonywane są prace mające na celu umocnienie koryta rzeki - dowiadujemy się w zabrzańskim magistracie.

Sytuacja była o tyle klarowna, że szybko znalazł się "właściciel" kabla. Na naszym terenie bywały bowiem przypadki odnajdywania podczas prac ziemnych tajemniczych przewodów, do których nikt przyznać się nie chciał. Później okazywało się, że to tajne, wojskowe kable łącznościowe, których nie ma na żadnych cywilnych planach...

Nieprzewidziane w planach utrudnienia spowodują niestety wydłużenie prac na tym odcinku o co najmniej 6 tygodni. W założeniu więc droga zostanie otwarta dopiero z końcem marca. Nadal obowiązują więc objazdy:

dla jadących od centrum ul. 3 Maja oraz ul. Winklera w kierunku dzielnicy Kończyce, Pawłów oraz autostrady A-4 – objazd ulicami:

  • Makoszowską,
  • Beskidzką,
  • Paderewskiego.

Dla jadących w kierunku centrum miasta od autostrady A-4 oraz dzielnic Kończyce i Pawłów – objazd ulicami:

  • Paderewskiego,
  • Beskidzką,
  • Makoszowską.

Wprowadzony zakaz ruchu nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej.