Muzeum Górnictwa Węglowego wyróżnione w konkursie „Zabytek zadbany”

Budynek Muzeum Górnictwa Węglowego został wyróżniony w organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków ogólnopolskim konkursie „Zabytek zadbany”. Wyróżnienie zostało przyznane w kategorii „Utrwalanie wartości zabytkowej obiektu”.

fot. Muzeum Górnictwa Węglowego
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, którego procedurę prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Celem konkursu jest promowanie i popularyzowanie najlepszych prac z zakresu konserwacji, rewitalizacji i adaptacji, które zostały zrealizowane zgodnie z najwyższymi standardami badawczymi i wykonawczymi

Obiekty można zgłaszać do konkursu w sześciu kategoriach: rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu, adaptacji obiektów zabytkowych, architektury i budownictwa drewnianego, zabytków techniki, właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem (kategoria specjalna) oraz utrwalenia wartości zabytkowej obiektu. I właśnie w tej ostatniej kategorii wśród trójki wyróżnionych znalazło się zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego. Pozostałymi wyróżnionymi obiektami są: ratusz w Ząbkowicach Śląskich oraz kamienica przy ul. 3 Maja 32 w Rzeszowie, zaś laureatem głównym został kościół parafialny NSPJ w Gdyni.

– Konkurs Zabytek Zadbany jest doskonałą okazją do uhonorowania tych, którzy wkładają ogromny wysiłek w zachowanie zabytków w Polsce dla przyszłych pokoleń. Ich prace są nie tylko wyrazem pasji i oddania, ale także istotnym wkładem w rozwój kulturalny kraju. Dzięki konkursowi zyskujemy możliwość zaprezentowania najlepszych przykładów konserwacji zabytków, inspirując innych do podejmowania podobnych działań w przyszłości – podkreśliła dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Sala witrażowa

Może Cię zainteresować:

Zakończyła się konserwacja sali witrażowej w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Autor: Redakcja

30/12/2022

Kopalnia Guido. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu z godłem Teraz Polska

Może Cię zainteresować:

Sztolnia Królowa Luiza i Zabytkowa Kopalnia Guido docenione w ogólnopolskim konkursie: Muzeum Górnictwa Węglowego z godłem „Teraz Polska”

Autor: Grzegorz Lisiecki

30/05/2023