Sezon grzewczy bez awarii? Kontrolę w zabrzańskiej elektrociepłowni Fortum przeprowadził robot Gecko

Wielopaliwowa Elektrociepłownia Fortum po przeprowadzeniu latem remontów jest gotowa na sezon jesienno-zimowy – zapewniają w zabrzańskim zakładzie. W tym roku Fortum przeprowadziło w Zabrzu inwestycje warte 25,8 mln złotych.

Fot. Fortum
Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu

Jak informuje Jacek Ławrecki, rzecznik Fortum, w ramach prac wykonano w Zabrzu diagnostykę kotła, remont turbogeneratora oraz naprawę układów podawania RDF i węgla. A kwota wydana na tegoroczne inwestycje jest dwukrotnie większa niż w zeszłym roku.

Co ciekawe, w tym roku zadanie weryfikacji stanu technicznego, czyli pomiaru orurowania przypadło robotowi Gecko.

– Kocioł zabrzańskiej elektrociepłowni ma wysokość ponad 42 metrów, czyli blisko 15 piętrowego wieżowca. Wewnątrz kotła skontrolowaliśmy wszystkie możliwe do sprawdzenia rury, których łączna długość to blisko 6 kilometrów – wyjaśnia Andrzej Starzyński, kierownik Elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. – Wykorzystanie takiego robota pozwoliło nam na poprawę bezpieczeństwa osób, które standardowo zajmują się wykonaniem tego typu prac, zwiększenie dokładności diagnostyki oraz zmniejszenie ryzyka awarii w sezonie ciepłowniczym.

Przypomnijmy, że paliwa z odpadów wykorzystywane w Zabrzu są pozyskiwane od lokalnych dostawców, z którymi Fortum ma podpisane wieloletnie umowy, a węgiel jest dostarczany przez Polską Grupę Górniczą.

Elektrociepłownia Zabrze jpg

Może Cię zainteresować:

Paliwo z odpadów będzie trafiać do Zabrza. Spali je elektrociepłownia. „Odpady, które zostają po sortowaniu, nie powinny trafiać na wysypiska”

Autor: Michał Wroński

31/03/2023

Nowa sieć ciepłownicza w Zabrzu Helence i Rokitnicy

Może Cię zainteresować:

Dwie dzielnice Zabrza, Helenka i Rokitnica, zostały podłączone do nowej, ekologicznej sieci ciepłowniczej. Inwestycja kosztowała ponad 40 milionów złotych

Autor: Redakcja

23/10/2023