Dwie dzielnice Zabrza, Helenka i Rokitnica, zostały podłączone do nowej, ekologicznej sieci ciepłowniczej. Inwestycja kosztowała ponad 40 milionów złotych

Warta ponad 40 milionów złotych inwestycja pod nazwą „Budowa sieci ciepłowniczej dla osiedli Rokitnica i Helenka w Zabrzu połączona z likwidacją dwóch kotłowni osiedlowych” dobiegła końca. Prace realizowane przez Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczęły się w 2020 roku.

Fot. FB/ Małgorzata Mańka-Szulik
Nowa sieć ciepłownicza w Zabrzu Helence i Rokitnicy

W ramach inwestycji powstało łącznie 9,228 km sieci ciepłowniczej, która połączyła Elektrociepłownię Fortum Miechowice (Fortum Silesia SA) z Helenką i Rokitnicą. W obu dzielnicach rozbudowana została sieć ciepłownicza, zlikwidowano ponadto ostatnią węglową kotłownię w Helence, a także kotłownię gazową, szczytowo-olejową w Rokitnicy.

Przypomnieć warto, że w styczniu 2020 roku spółka ZPEC podpisała umowę na dofinansowanie inwestycji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Budowa nowej sieci ciepłowniczej, a zarazem likwidacja starych kotłowni ma zmniejszyć emisję pyłów i zanieczyszczeń, które powstawały właśnie podczas spalania w osiedlowych kotłowniach. Co więcej, nowa sieć umożliwiła podłączenie nowych obiektów, które dotąd ogrzewane były przez kotły węglowe.

Ostatnia kotłownia węglowa w Zabrzu (spośród 49 do niedawna funkcjonujących) właśnie została zastąpiona ekologicznym ciepłem sieciowym – podkreślała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Elektrociepłownia Zabrze jpg

Może Cię zainteresować:

Paliwo z odpadów będzie trafiać do Zabrza. Spali je elektrociepłownia. „Odpady, które zostają po sortowaniu, nie powinny trafiać na wysypiska”

Autor: Michał Wroński

31/03/2023

Kompleks byłej elektrocieplowni Zabrze luty 2023

Może Cię zainteresować:

Co dalej z ponad 100-letnim kompleksem przekazanym miasto przez Fortum? „Elektrociepłownia dołączy do postindustrialnych perełek”

Autor: Redakcja

02/03/2023