Robot przeprowadzi operację kolan w zabrzańskim szpitalu miejskim. Skróci to czas trwania zabiegów

W Szpitalu Miejskim w Zabrzu do operacji wszczepiania protez kolana wykorzystany zostanie robot CORI. Dzięki niemu operacje będą mniej inwazyjne i potrwają krócej. - Dzięki temu zmniejsza się liczba powikłań i zakażeń pooperacyjnych, a chorzy szybciej wracają do formy - wyjaśnia dr Marek Hawranek, szef Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w zabrzańskim szpitalu.

W środę, 15 lutego w Szpitalu Miejskim w Zabrzu zostaną przeprowadzone dwie operacje wszczepiania protez kolana. Zabieg przeprowadzi "CORI", czyli nowoczesny, sterowany komputerowo robot ortopedyczny.

- Operacje trwają krócej, są mniej inwazyjne, można je precyzyjnie zaplanować. Dzięki temu zmniejsza się liczba powikłań i zakażeń pooperacyjnych, a chorzy szybciej wracają do formy – mówi dr Marek Hawranek, szef Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w zabrzańskim szpitalu.

Dzięki wykorzystaniu robota do operacji, zmniejszy się kolejka pacjentów oczekujących na operacje wszczepienia endoprotez stawu kolanowego czy biodrowego. Przyczyni się do tego krótszy czas zabiegu oraz zmniejszenie liczby lekarzy, którzy musieli uczestniczyć w zabiegach.

Pierwsze testy odbyły się we wrześniu

Po raz pierwszy CORI był testowany we wrześniu 2022 w zabrzańskiej placówce. Wówczas lekarze po raz pierwszy mogli ćwiczyć techniki operacyjne z jego wykorzystaniem. 15 lutego dwójce pacjentów zostaną wszczepione endoprotezy kolan.

Wraz z zabrzańskimi medykami operację przeprowadzi dr Yaron Berkovich z Tel Awiwu. - To w naszej części świata jeden z najlepszych operatorów robotów medycznych. Cieszę się, że będziemy mieli okazję razem pracować i czerpać z jego wiedzy i doświadczenia – mówi dr Marek Hawranek.

Robot ortopedyczny nie jest jeszcze własnością Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Jednak w przyszłości jest szansa, by tak się stało. By tak się stało zabrzańska lecznica musi znaleźć środki na zakup robota. Wartość urządzenia to ok. 2 miliony złotych.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka

Może Cię zainteresować:

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – Szpital Miejski w Zabrzu nagrodzone w konkursie „Lodołamacze 2022”

Autor: Magda Sincewicz

15/09/2022