Profesor Zbigniew Religa doczekał się pomnika w Zabrzu. Zakopano przy nim kapsułę czasu

14 września 2022 roku, na skwerze przy skrzyżowaniu ulic prof. Religi i Powstańców Śląskich, od wczesnych godzin porannych montowany był pomnik Honorowego Obywatela Miasta. I choć do oficjalnego odsłonięcia monumentu Zbigniewa Religi pozostały jeszcze 2 tygodnie, dziś, pod jego stopami zakopano kapsułę czasu.

W kapsule znajduje się akt wzniesienia pomnika, w którym przeczytać można nie tylko o historii miasta, ale także dokonaniach znanego w świecie medycyny prof. Zbigniewa Religi. 15 listopada 1985 roku, zabrzański kardiochirurg przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Pod koniec życia, przyznał, że wszystkie osiągnięcia zawdzięcza rodzinie... i Zabrzu.

- Jeśli ktoś za 100 czy 200 lat wyciągnie kapsułę, będzie mógł przeczytać dlaczego postawiliśmy pomnik, z jaką ogromną wdzięcznością i z jakim oddaniem w obydwie strony ta przyjaźń funkcjonowała - przyznaje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza

Do ziemi trafił także album Znani Zabrzanie oraz wydawnictwo podsumowujące najważniejsze minione wydarzenia w mieście. Nie zabrakło także dzisiejszej prasy, monet, pocztówek, czy monografii poświęconej klubowi Górnika Zabrze.

Zabrzanin z wyboru. Lekarz z powołania

Zdaniem wielu mieszkańców, a także samej prezydent - Zabrze zawdzięcza profesorowi Relidze ukierunkowanie dalszego rozwoju miasta. Dawniej, miejsce silnie związane jedynie z przemysłem, zapisało się na kartach historii właśnie dzięki spektakularnym dokonaniom lekarza w dziedzinie kardiochirurgii. W wrześniu 2002 roku, Religa - jako pierwszy w historii - został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Zabrze. Po latach, u zbiegu ulicy nazwanej jego imieniem, mieszkańcy i odwiedzający mogą podziwiać także ogromny monument profesora. W tej chwili, przy zabrzańskim ratuszu, trwają ostatnie prace związane z wykończeniem pomnika, autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha. Oficjalne "odsłonięcie" zaplanowano na 30 września 2022 roku.czytaj więcej:

Pomnik Zbigniewa Religi

Znamy datę odsłonięcia pomnika Zbigniewa Religi w Zabrzu

Pol

Podolski w końcu się odblokował. Górnik królem klasyków

Gornik

Górnik bezlitosny dla rywali. Idealny początek roku

Urania ladin

Janusz Slatinschek, były zawodnik Górnika Zabrze, nie żyje

Rower elektryczny fot pixabay

Rowery elektryczne dla urzędników i służb...

703d93d3c8ad167db7f1b3ce62ba6095

Już 250 fałszywych świadectw. Przesłuchano 500...

B1f80a786220888292abbd83d8707702

”Śląska reprezentacja” na Olimpiadzie