Premiera filmu dokumentalnego "Immortal Kombat" w kinie Roma

W sobotę 26 czerwca 2021 w kinie Roma w Zabrzu odbędzie się premiera filmu dokumentalnego "Immortal Kombat", zrealizowanego przez Julię Karasiewicz i Tomasza Kazaneckiego.

Twórcy filmu "Immortal Kombat"

W najbliższą sobotę 26 czerwca w Zabrzu odbędzie się premiera filmu o przewrotnej, nawiązującej do słynnej gry komputerowej, nazwie "Immortal Kombat". To film o najważniejszym problemie dotykającym wszystkich ludzi: sprawie życia i śmierci. O tym, czy da się uniknąć odejścia, o naszych szansach na życie wieczne, a nawet na nieśmiertelność.

W filmie zostały zakodowane różne spojrzenia na problem – katolickie i ateistyczne, technokratyczne i humanistyczne, duchowe i futurologiczne.

Dokument składa się z doskonale skojarzonych wypowiedzi, stawia trudne pytania, podsuwa alternatywne odpowiedzi. Na końcu jednak skłania do osobistej refleksji, którą każdy musi przetrawić sam.

W filmowych kadrach przewijają się osoby znane nam z różnych sfer - filozofowie, teolodzy, księża, lekarze, językoznawcy, YouTuberzy, innowatorzy i muzycy.

O swych doświadczeniach opowiadać będzie pacjent, który przeżył śmierć kliniczną, swe relacje przedstawią alpiniści, którzy wielokrotnie przebywali w "strefie śmierci".

Na ekranie zobaczymy m.in.:

  • dr. hab. n. med. Zbigniewa Nawrata,
  • prof. Jerzego Bralczyka,
  • dr hab. Aleksandrę Przegalińską,
  • Adama Bieleckiego,
  • dr. Jacka Prusaka,
  • Katarzynę Jagiełło,
  • prof. dr hab. n.med. Krzysztofa Książka,
  • Jarosława Makowskiego,
  • Marka Bregułę,
  • najstarszą Polkę, 115-letnią Teklę Juniewicz
- Dokument ma w sobie pierwiastek "glokalności" - na swój sposób jest zakotwiczony w lokalnych, śląskich realiach, a zarazem otwiera się na całą globalność tematu, jego doświadczania ponad podziałami - wieku, pochodzenia, miejsca - mówi o filmie dr Anita Skwara, filmoznawczyni związana z instytucją Silesia Film

Po projekcji odbędzie się spotkanie autorskie, w trakcie którego będzie możliwość porozmawiania z autorami filmu i gośćmi, którzy pojawili się w dokumencie.

Gościem specjalnym podczas sobotniej premiery będzie prof. Zbigniewa Nawrat, który specjalizuje się w biofizyce i robotyce medycznej. Prof. Nawrat jest pomysłodawcą i głównym konstruktorem pierwszego polskiego, a zarazem europejskiego robota kardiochirurgicznego Robin Heart.

Projekcja premierowa filmu „Immortal Kombat”

Zabrze, kino Roma,

ul. Padlewskiego 4,

Sobota 26 czerwca 2021, godz. 16:00,

wstęp bezpłatny

Konieczne telefoniczne potwierdzenie udziału pod numerem telefonu 32 271 62 91, 534-654-790 lub za pośrednictwem drogi mailowej kinoroma@mok.art.pl