Prapremiera „Chopców z Roosevelta” już wkrótce w Teatrze Nowym w Zabrzu. „To będzie wyjątkowe wydarzenie!”

Ich sukcesy wychodziły daleko poza miasto, a nawet i region. Dlatego ta historia nie będzie wyłącznie o Zabrzu i jego klubie, a także o wyjątkowych ludziach. Prapremiera „Chopców z Roosevelta” już w najbliższy piątek, 7 października.

Fot. Paweł Janicki/ Teatr Nowy w Zabrzu
Chopcy z Roosevelta

Spektakl inspirowany książką Pawła Czado „Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach” na deskach Teatru Nowego w Zabrzu!

– „Chopcy z Roosevelta” Katarzyny Knychalskiej, w reżyserii Jacka Głomba to spektakl inspirowany książką Pawła Czado „Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach”. To będzie wyjątkowe wydarzenie! Spektakl o „złotych latach” Górnika Zabrze jest pomyślany jako lokalna opowieść, z której legniccy twórcy zaproszeni do Teatru Nowego w Zabrzu są dobrze znani. Historia drużyny przełoży się w sposób naturalny na ludzi, którzy ją tworzyli i na miasto, w którym się rozgrywała. Prapremiera już 7 października o godz. 19.00. Kolejne spektakle 8 i 9 października o godz. 18.00 – informuje zabrzański magistrat

Nie będzie to jednak opowieść stricte dokumentalna, bo teatralne deski przecież tego nie lubią. Fakty zostaną przełożone na sceniczną metaforę. Dzięki temu sztuka będzie zrozumiała dla wszystkich, nie tylko tych żyjących na Śląsku.

– „Chopcy z Roosevelta” będą opowiadać o historii sportowców, którzy na co dzień zmagają się z ogromną ambicją, ograniczeniami ciała, ale też ze swoją śląską tożsamością czy troskami życia codziennego. To będzie również opowieść o ich rodzinach, sąsiadach i kibicach całej Polski. Dzięki takiemu rozszerzeniu spektakl zada pytania: co stanowi o fenomenie takich zjawisk, jak Górnik Zabrze? Czym jest duch sportowy dziś, a czym był kiedyś? Jak zmienia się piłka pod wpływem pieniędzy, oczekiwań i mediów? Co sprawia, że jako Polacy, tak bardzo potrzebujemy sukcesów sportowych, by podkreślić naszą zbiorową siłę? Jakie ambicje przelewamy na piłkarzy? Spektakl może stać się więc także punktem refleksji nad problemami wychodzącymi znacznie dalej poza piłkarskie boisko – zapowiadają twórcy.

W rolach głównych zobaczymy: Hannę Boratyńską, Annę Konieczną, Joannę Romaniak, Macieja Kaczora, Andrzeja Kroczyńskiego, Krzysztofa Urbanowicza, Jakuba Piwowarczyka, Mariana Wiśniewskiego.

Spektakl zaprezentowany zostanie również 17 października podczas XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2022.

czytaj więcej:

Okno na parlament

Komedie, farsa, bajka... Wrześniowy repertuar Teatru Nowego

Kino Zabrze

Jeden bilet – jeden punkt, czyli konkurs dla przedszkoli

Kopalnia Guido Zabrze Noc Muzeów

Noc Muzeów 2022 w Zabrzu - lista atrakcji

Temperemanety gliwice

Burżuazyjny choleryk, a może porcelanowy...

Willa caro gliwice

Czy Ślązacy mają powody do tego, żeby wstydzić...

Park1

Blues, jazz i zieleń. Muzyczny weekend przed nami

Festiwal Bachowski

Dzisiaj rozpoczyna się Festiwal Bachowski....