Pascal, Remigiusz i mnóstwo pyszności. Festiwal „Śląskie Smaki” już w niedzielę!

W niedzielę promenada Areny Zabrze zamieni się w miejsce pełne wspaniałych aromatów i smaków. XVI edycja Festiwalu „Śląskie Smaki”, to doskonała okazja do spędzenia słonecznego dnia w plenerze. Co warte podkreślenia - restauratorzy zapewniają, że nikt na Festiwalu nie będzie głodny. Zapomnijcie więc o śniadaniu i róbcie miejsce na festiwalowe smakołyki!

Śląskie Smaki
Festiwal Śląskie Smaki już jutro w Zabrzu

W festiwalu będą brać udział amatorzy, szkoły gastronomiczne i profesjonaliści, a ich rywalizację w kategoriach potrawa regionalna i potrawa inspirowana tradycją - zwieńczą nagrody Złotego, Srebrnego i Brązowego Fartucha. Oczywiście na gości czekać będą przeróżne pyszności serwowane przez restauracje Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki”. Będzie więc można zakosztować nie tylko rodzimej, śląskiej kuchni, ale też potraw kuchni beskidzkiej i jurajskiej. Nie zabraknie również stoisk z lokalnymi produktami z województwa śląskiego prosto od producentów.

– Festiwal „Śląskie Smaki” ma na celu promocję kuchni regionalnej województwa i podtrzymywanie kulinarnych tradycji z nią związanych – mówi Adam Wawoczny, prezes zarządu Śląskiej Organizacji Turystycznej. – Charakterystyczne jest to, że kuchnia będąca niezwykle tradycyjną, zawiera w sobie wiele aktualnych trendów dotyczących żywienia, czy życia w stylu slow. XVI Festiwal „Śląskie Smaki” zagości w Zabrzu, mieście obchodzącym w tym roku swoje 100-lecie.

Podczas imprezy odbędą się też dwa pokazy kulinarne znanych mistrzów – Pascala Brodnickiego i Remigiusza Rączki oraz Bitwa Smaków, której efektów będą mogli skosztować odwiedzający festiwal.

Imprezę uświetnią między innymi program muzyczno-kabaretowy Krzysztofa Respondka, występ Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Co w menu?

Tu szykuje się prawdziwa uczta dla podniebienia smakoszy. Będą żur śląski na maślance z białą kiełbasą, żeberka z ciaperkapustą (albo panczkrautem :D), schab po naszemu – faszerowany krupniokiem na musie z czerwonej kapusty, żur żeniaty, zupa krem z buraka z pomidorem i tymiankiem, galert śląski, rolada śląska z kluskami, sosem i modrą kapustą, kopa pszczyńska, tort Sachera, bioło polywka, kita świńska w kapuście, żebroczka, placki ziemniaczane ze szpyrkami, placki ziemniaczane ze śmietaną, kołocz wiślański z serem, chrzanica, bigos, gołąbki z dziczyzny.

Bardziej wyszukane dania – w konkursie

W konkursie kulinarnym pojawią się też bardziej wyszukane dania: tatar z daniela, saurebraten z dzika z fojerki i oberiba na gęsto, królik w sosie musztardowym z żymlokiem w boczku, skorzonera (czyli wężymord), tartaletki z musem z kapusty z karmelizowanymi borowikami, krem z kalarepy z pesto z lubczyku z prażonymi migdałami, comber królika w boczku na krupnioku z sosem z konfitowanej cebuli z masłem ziołowym, nadziana piękna z Rept, kaczka w buraczkach, zupa krem z czosnku, pierogi z krupniokiem i panczkrautem.

Król Festiwalu - żur

Wiele drużyn właśnie na żur postawiło w tym roku. Tegoroczna Bitwa Smaków odbędzie się między żurem Remigiusza Rączki, a żurem Dominika Więcka, szefa kuchni restauracji Szyb Maciej w Zabrzu.

Podsumowując – warto przyjść na czczo!

Program Festiwalu

 • 13.00 - otwarcie Festiwalu „Śląskie Smaki”
 • 13.15-14.00 - Muzyczne Smaki Świata – koncert Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
 • 14.00-15.00 - Krzysztof Respondek – program muzyczno-kabaretowy
 • 15.00-16.00 - Pascal Brodnicki - pokaz kulinarny
 • 16.15-17.00 - Frele – koncert trio muzycznego
 • 17.00-17.30 - Pascal Brodnicki - pokaz kulinarny
 • 17.30-18.00 - zakończenie konkursu kulinarnego, wręczenie nagród laureatom Festiwalu
 • 18.00-19.00 - Bitwa Smaków - pokaz kulinarny Remigiusza Rączki wraz z degustacją
 • 19.00-20.00 - Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – koncert galowy z orkiestrą
 • 20.00 - zakończenie Festiwalu "Śląskie Smaki"

Dodatkowo:

 • specjalna strefa atrakcji dla dzieci
 • stoiska produktów lokalnych
 • rękodzieło
 • Kuchenne Ewolucje - warsztaty i konkursy kulinarne dla dzieci i dorosłych
 • bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem Areny Zabrze - stadionu klubu piłkarskiego Górnik Zabrze (zbiórki przy recepcji VIP). Zwiedzanie w godzinach 13.00-18.00 co 30 minut.

czytaj więcej:

Festiwal Śląskie Smaki

Festiwal „Śląskie Smaki” w Arenie Zabrze

Pług

Akcja zimowa w Zabrzu - przydatne telefony

Oprócz średniego wozu bojowego, przydałby się lekki

Na każde wezwanie - strażacy ochotnicy

314389597 5720690257991855 4024655080849986748 n

Górniku, coś ty narobił?! Koszmarny finisz w Ekstraklasie

ZFR 2021 52

Zabrzański Festiwal Restauracji po raz siódmy!

CCD06249 8964 49 E9 BEBF 35451362038 F

Fajka wodna, gry, drinki, przekąski…

4b41d8402a855349daa868762863cbe9

Rozbój z bronią w ręku. Napadli na 21-latka