Ogłoszono przetarg na budowę centrum przesiadkowego w Rokitnicy. Tymczasem w centrum – nowa organizacja ruchu

Jak poinformował zabrzański magistrat, Jednostka Gospodarki Nieruchomościami ogłosiła przetarg na budowę centrum przesiadkowego w Rokitnicy. Otwarcie ofert zaplanowano na 16 lutego.

Przypomnijmy, że w mieście powstaną dwa centra przesiadkowe – w Rokitnicy, przy ul. Krakowskiej i Ofiar Katynia, a także przy Goethego. Zabrze otrzymało na te inwestycje unijne dofinansowanie w wysokości ok. 96 mln zł. Całkowita wartość projektu oszacowana została na nieco ponad 119,5 mln zł. Reszta to wkład własny miasta; pieniądze udało się zapewnić dzięki wykorzystaniu funduszy pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Nowa organizacja ruchu

Prace związane z budową centrum przesiadkowego przy ul. Goethego już się rozpoczęły. Od 22 stycznia przy placu Dworcowym działa tymczasowy dworzec autobusowy – zastąpił popularną „Belkę”. Znajduje się między pocztą a dworcem PKP. Z kolei we wtorek, 1 lutego, rozpoczęło się grodzenie terenu na Goethego, a na środę zaplanowano rozbiórkę wiat przystankowych. Jak informuje magistrat, wraz z Miejskim Zarządem Dróg prowadzone są prace związane z wprowadzeniem nowej organizacji ruchu w tej części miasta.

A co z centrum przesiadkowym w Rokitnicy? Przetarg na budowę został ogłoszony na początku tygodnia, w poniedziałek, 31 stycznia. Otwarcie ofert odbędzie się 16 lutego. Przy ul. Krakowskiej i Ofiar Katynia powstać mają między innymi otwarte perony, parking zewnętrzny oraz obiekt o powierzchni 276 metrów kwadratowych, w którym znajdować się będzie poczekalnia i punkty usługowe.

Ekologia najważniejsza

Zarówno w Rokitnicy, jak w w centrum przesiadkowym przy Goethego będzie możliwość ładowania pojazdów elektrycznych. Co istotne, rozbudowana zostanie też pobliska infrastruktura drogowa.

– Dzięki realizacji inwestycji poprawimy jakość komunikacji oraz przesiadanie się na transport zbiorowy i rowerowy. Wzrośnie również liczba miejsc parkingowych. Istotnym efektem realizacji tak jednego, jak i drugiego projektu będzie redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza – podkreśla prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

czytaj więcej:

Wizualizacja Centrum przesiadkowego w Rokitnicy

Centrum przesiadkowe w Rokitnicy: zmiany w komunikacji

Centrum przesiadkowe

Budowa centrum przesiadkowego: trudne warunki geologiczne

Termomodernizacja przedszkola nr 7

Przedszkole nr 7 już po remoncie, który kosztował 1,3 mln zł

Trybuna zachodnia Areny Zabrze zostanie wyburzona

Czwarta trybuna Areny Zabrze do wyburzenia. W dwa miesiące

Arena Zabrze

Ogłoszono przetarg na wyburzenie starej trybuny Areny Zabrze

W Arenie Zabrze powstanie nowa siedziba Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży

Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z nową siedzibą

Przedszkole nr 36

Remont przedszkola za niemal 4 mln zł. Co się zmieniło?