Nowy sprzęt trafił do pracowni diagnostycznych Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu. „Przekłada się na poprawę komfortu życia dzieci z chorobami hematologicznymi”

Dzięki Fundacji „Iskierka” i Fundacji DKMS do szpitali dziecięcych, w których leczą się pacjenci hematoonkologiczni, trafił specjalistyczny sprzęt medyczny, który kosztował w sumie 450 tysięcy złotych. Nowe urządzenia pojawiły się między innymi w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu.

Fot. Fundacja Iskierka (YouTube)
Nowoczesny mikroskop dla zabrzańskiego szpitala

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu w sprzęt doposażone zostały Pracownia Bakteriologii oraz Laboratorium i Pracownia Immunologii – w ramach badań PTOiHD rzecz na rzecz pacjentów Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej. Zakupiono nowoczesny mikroskop z kamerą i monitorem, a także licznik komórek wraz z lodówką do przechowywania odczynników oraz materiału biologicznego.

– Po raz kolejny udało się zebrać pieniądze i przeznaczyć je na doposażenie pracowni diagnostycznych – mówi dr Łukasz Sędek, adiunkt Katedry Mikrobiologii i Immunologii SUM, a zarazem specjalista diagnostyki laboratoryjnej w Laboratorium i Pracowni Immunologii w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu, w specjalnym materiale przygotowanym przez Fundację „Iskierka”. – Zakupiony został między innymi licznik komórek, dzięki któremu oznaczanie bezwzględne ilości komórek w próbce stało się szybsze i znacznie bardziej precyzyjne niż do tej pory.

Dzięki otrzymanemu sprzętowi wzrósł nasz komfort pracy. Wyniki mogą być wydawane szybciej, dzięki czemu lekarze szybciej mogą podejmować decyzje, co przekłada się na poprawę komfortu życia dzieci z chorobami hematologicznymi. Otrzymaliśmy również dużą lodówkę, która znacznie ułatwia organizację odczynników oraz przechowywanie materiału biologicznego – dodaje dr Sędek.

W szpitalu działa już także nowoczesny mikroskop z kamerą i monitorem.

– Jest nam pomocny w rutynowej diagnostyce mikrobiologicznej oraz wspomaga również naszych lekarzy w podejmowaniu niektórych decyzji klinicznych . Obraz mikroskopowy jest dużo bardziej wyraźny niż w poprzednim mikroskopie. Dzięki obserwacji kształtu bakterii i preparatu mikroskopowego możemy już ukierunkować lekarza, jakie leczenie może zastosować – wyjaśnia z kolei dr Agnieszka Helis, kierownik Pracowni Bakteriologii w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu.

Dodajmy, że do Kliniki Onkohematologii Dziecięcej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie trafił zestaw do zabiegów koagulacyjnych, natomiast Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach otrzymało aparat do krioanalgezji i ureterorenofiberoskop.

Alpiniści Zabrze

Może Cię zainteresować:

Alpiniści w stroju superbohaterów odwiedzili Szpital Kliniczny nr 1. Akcja odbyła się w ramach finału WOŚP [ZDJĘCIA]

Autor: Martyna Urban

29/01/2023

Nowoczesny laser

Może Cię zainteresować:

Nowoczesny laser na oddziale chirurgii dziecięcej pomaga w mniej inwazyjnym leczeniu pacjentów

Autor: Redakcja

07/12/2022