Obietnica transparentności w Zabrzu. Rupniewska: Sytuacja finansowa miasta jest dramatyczna...

Jedną z głównych obietnic wyborczych nowej prezydent - ma być zachowanie transparentności. Agnieszka Rupniewska - otwarcie informuje o licznych problemach finansowych miasta. Podczas zorganizowanej w czwartek, 16 maja, konferencji prasowej pod siedzibą Urzędu Miejskiego, prezydent opowiedziała o kilku ważnych zagadnieniach, z którymi będą musieli mierzyć się mieszkańcy.

Nowa prezydent podczas konferencji prasowej

Na początku spotkania, nowa prezydent oficjalnie przedstawiła swoich zastępców. Stanowiska objęli: Tomasz Olichwer, który ma odpowiadać m.in. za kulturę i oświatę, Przemysław Juroszek, którego zadaniem będzie sprawowanie pieczy m.in. nad sprawami związanymi z inwestycjami czy nieruchomościami i Rafał Grygiel, który zajmie się m.in. sprawami ekologii i gospodarki komunalnej.

Po oficjalnym zaprezentowaniu kandydatów, nowa prezydent przeszła do konkretów. Najważniejszym tematem była podwyżka cen wody. Od 21 maja, stawki wzrosną aż o 30 procent! Taka decyzja (wiążąca, w dodatku na okres aż 3 lat) została podjęta jeszcze przez Małgorzatę Mańkę-Szulik. Nowa prezydent, wnikliwie przeanalizowała dokumentację, tłumacząc, jak poprzedniczka, mówiąc wprost - okłamała mieszkańców. Dokładne wyjaśnienia znajdziecie w poniższym video.

- Chcę podkreślić, że nie jest to decyzja, na jaką ja, czy moi zastępcy mieliśmy jakikolwiek wpływ – przyznała Rupniewska.

Skutek związany z nowymi cenami za wodę i ścieki, mieszkańcy odczują już za kilka dni, jednak to tylko jeden z problemów, z którymi borykają się nowi włodarze miasta. Z uwagi na potężne zadłużenie, rozpoczęto wewnętrzny audyt finansowy i organizacyjny, dzięki któremu miasto ma zacząć szukać oszczędności. Jednym z pierwszych, małych kroków - ma być sprzedaż limuzyny przeznaczonej do pracy poprzedniczki Rupniewskiej.

Prezydent zwróciła również uwagę na problemy kadrowe w Urzędzie Miejskim i poinformowała o obniżeniu kosztów wynagrodzeń (w stosunku do poprzedników) aż o 15%.
Podczas spotkania z mediami, poruszono także kwestię składowiska odpadów przy ul. Magazynowej. To kolejna ze spraw, którą magistrat ma zająć się w priorytetowej kolejności.