Na ulicach Zabrza trwa akcja „rower". Widać zwiększone patrole policji

W czwartek, 14 kwietnia od rana na ulicach Zabrza policjanci z drogówki prowadzą akcję „rower". Mundurowi kontrolują czy rowerzyści przestrzegają przepisów ruchu drogowego.

Akcja rower w Zabrzu

Pierwsza w tym roku akcja „rower" w Zabrzu. Sezon na jednoślady już na dobre się rozpoczął. Policjanci z drogówki uznali więc, że to dobry moment na wysłanie dodatkowych patroli. Funkcjonariusze przez cały dzień w czwartek, 14 kwietnia będą sprawdzali czy rowerzyści przestrzegają przepisów ruchu drogowego.

- Priorytetem jest ograniczenie liczb zdarzeń z udziałem rowerzystów oraz podniesienie świadomości wśród kierujących samochodami, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego - informują policjanci z Zabrza.

Jednocześnie przypominają, że każdy rowerzysta powinien zadbać o to, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu. Powinien zaopatrzyć się w odblaskowa kamizelki, odblaskowe szelki lub opaski.

Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

  • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
  • z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Korzystając z roweru zawsze należy pamiętać o obowiązujących przepisach. Ważne jest, aby rowerzyści, gdy tylko jest to możliwe, poruszali się po drogach rowerowych. Rowerzystę obowiązuje podczas jazdy zakaz korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce.

Bardzo istotne dla bezpieczeństwa rowerzystów są zachowania innych uczestników ruchu. Do większości zdarzeń, w których poszkodowani są użytkownicy jednośladów, przyczyniają się kierujący samochodami osobowymi. W dużej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowego wyprzedzania. Natomiast do wypadków, których sprawcami są rowerzyści, dochodzi głównie na skutek nieustąpienia pierwszeństwa innym kierującym oraz podczas nieprawidłowo wykonywanego manewru skrętu.

czytaj więcej:

Policja

Zabrze. Miała 3 promile i opiekowała się małym synkiem

Zabrze Plac zabaw ul Jablonskiego

Czas start, rusza głosowanie w Budżecie Obywatelskim

Cmentarz żydowski w Zabrzu

W piątek, 3 czerwca będzie można zwiedzić cmentarz żydowski

Lukas Podolski był najlepszym zawodnikiem w meczu Górnik Zabrze - Cracovia

Podolski w formie, więc Górnik wygrywa. Cracovia rozbita

Piłkarze ręczni Górnika Zabrze przegrali dwa ostatnie mecze

Przerwa źle wpłynęła na szczypiornistów Górnika Zabrze

Dog house 3373784 960 720

Twój pies, Twój obowiązek! Posprzątaj po swoim...

Eba0b3f922fd6ab7e48e4ca07e727252

Zbluzgali policjantów i... wpadli