Na ulicach Zabrza trwa akcja „rower". Widać zwiększone patrole policji

W czwartek, 14 kwietnia od rana na ulicach Zabrza policjanci z drogówki prowadzą akcję „rower". Mundurowi kontrolują czy rowerzyści przestrzegają przepisów ruchu drogowego.

Akcja rower w Zabrzu

Pierwsza w tym roku akcja „rower" w Zabrzu. Sezon na jednoślady już na dobre się rozpoczął. Policjanci z drogówki uznali więc, że to dobry moment na wysłanie dodatkowych patroli. Funkcjonariusze przez cały dzień w czwartek, 14 kwietnia będą sprawdzali czy rowerzyści przestrzegają przepisów ruchu drogowego.

- Priorytetem jest ograniczenie liczb zdarzeń z udziałem rowerzystów oraz podniesienie świadomości wśród kierujących samochodami, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego - informują policjanci z Zabrza.

Jednocześnie przypominają, że każdy rowerzysta powinien zadbać o to, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu. Powinien zaopatrzyć się w odblaskowa kamizelki, odblaskowe szelki lub opaski.

Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

  • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
  • z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Korzystając z roweru zawsze należy pamiętać o obowiązujących przepisach. Ważne jest, aby rowerzyści, gdy tylko jest to możliwe, poruszali się po drogach rowerowych. Rowerzystę obowiązuje podczas jazdy zakaz korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce.

Bardzo istotne dla bezpieczeństwa rowerzystów są zachowania innych uczestników ruchu. Do większości zdarzeń, w których poszkodowani są użytkownicy jednośladów, przyczyniają się kierujący samochodami osobowymi. W dużej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowego wyprzedzania. Natomiast do wypadków, których sprawcami są rowerzyści, dochodzi głównie na skutek nieustąpienia pierwszeństwa innym kierującym oraz podczas nieprawidłowo wykonywanego manewru skrętu.

czytaj więcej:

Policja

Zabrze. Miała 3 promile i opiekowała się małym synkiem

Bartosz nowak gornik zabrze rakow czestochowa

Górnik sprzedał jednego z liderów. Ile na tym zarobi?

Górnik Zabrze przegrał z Jagiellonią Białystok 1:2

Górnik zatrzymany. Ten mecz nie powinien się tak skończyć

64 659710

Mężczyzna spotykał się z 13-latką w hotelu

Cechownia 0

Ruszył kompleksowy remont budynku dawnej Cechowni

Sztolnia zabrze

Kompleks jest drugim zabrzańskim obiektem...

Leonardo lab

Jak w filmach science-fiction! Dom, który...