Metropolia zaprasza do testowania nowych kasowników i biletomatów. Nowoczesność w autobusach i tramwajach ZTM?

Można by powiedzieć - szykuje się krok w przyszłość. Tylko tak naprawdę, to gonienie teraźniejszości. To, co widujemy od lat w Warszawie, Wrocławiu, a nawet Tychach - czyli możliwość płatności za bilet zbliżeniowo, kartą, w autobusie czy tramwaju - nie jest technologią z kosmosu. A jak problematyczny bywa czasem zakup biletu wie każdy, kto korzysta z komunikacji miejskiej rzadko. Gdy go potrzeba - w okolicy nie znajdziesz biletomatu, kioski akurat zamknięte, kierowca nie ma lub nie sprzedaje, a instalacja odpowiedniej aplikacji i zasilanie jej z konta - to nie zabawa dla każdego. Jest jednak szansa, że nowoczesność wreszcie wyprze zabytkowe systemy biletowe w komunikacji miejskiej ZTM.

ZTM
Kasownik ztm2

Nowoczesne, czytelne kasowniki oraz automaty obsługujące płatności zbliżeniowe będą wprowadzane sukcesywnie w autobusach i tramwajach Zarządu Transportu Metropolitalnego. 12 i 13 stycznia ochotnicy będą mogli skorzystać z innowacji i wyrazić swoje zdanie na ich temat. Montaż kasowników i biletomatów, to jeden z elementów wprowadzenia nowego systemu płatności w pojazdach ZTM.

- Wszystkie nowe autobusy i tramwaje, kursujące w ramach ZTM, będą systematycznie wyposażone w nowe urządzenia. Pierwsze z nich to automaty z ekranem dotykowym, które będą obsługiwać karty ŚKUP, jak również płatności zbliżeniowe. Podobne urządzanie, z dużym i dotykowym ekranem, funkcjonują od 2019 r. w pojazdach komunikacji miejskiej w Tychach - czytamy w komunikacie Metropolii ZTM.

Drugim typem urządzeń będą kasowniki, które służyć będą do rejestracji biletów zapisanych na kartach ŚKUP.

Ile urządzeń zostanie zamontowanych?

Zgodnie z zapowiedzią ZTM urządzenia będą montowane proporcjonalnie do liczby drzwi w pojeździe. Oznacza to, że autobus z trzema wejściami będzie posiadał trzy urządzenia - główny automat z ekranem dotykowym oraz dwa mniejsze kasowniki. Dzięki tej zmianie zarówno osoby korzystające z karty ŚKUP, jak i zbliżeniowego środka płatniczego, będą mogły zakupić bilet.

Urządzenia obligatoryjnie będą montowane w nowych pojazdach. Przewoźnicy będą mieli 12 miesięcy od zawarcia umowy na montaż automatów i kasowników w pojazdach, a zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, pojazdy ZTM będą musiały zostać wyposażone w jeden główny automat obsługujący płatności zbliżeniowe.

- W trosce o to, aby urządzenia w możliwie największym stopniu spełniały oczekiwania podróżnych, Metropolia zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach. (...) Zgłaszane uwagi będą analizowane i uwzględniane w pracach nad ostatecznym kształtem systemu. - dodaje Metropolia ZTM.

Chętnych do przetestowania urządzeń zarząd ZTM zaprasza do siedziby Urzędu Metropolitalnego GZM przy ul. Barbary 21A, w dniach 12-13 stycznia 2022 roku. Osoby, które chcą wziąć udział, proszone są o zgłoszenie się na adres: l.korsak@metropoliagzm.pl lub m.polap@metropoliagzm.pl wraz z podaniem numeru telefonu do kontaktu oraz proponowanych godzin.

czytaj więcej:

272278323 4883800105014212 3435204751201789917 n

To już przesądzone. Górnik Zabrze traci gwiazdę

271518794 4815347385192818 340974669437563736 n

Dzień testów w Zabrzu. Górnik rozpoczął przygotowania

Jimenez

Górnik Zabrze już zimą może stracić gwiazdę

Saluga Checinski

Wybory w śląskiej PO. Kto będzie lepszym...

Rowerowe miasteczko w Grzybowicach

W Grzybowicach powstało rowerowe miasteczko dla...

Remont drogi

Od 25 sierpnia zamknięty będzie fragment ul. 3...

Dts 1

DTŚ podpisano kolejną umowę. Budowa rusza w...