Liga Europejska: znamy już rywali Górnika i terminarz rozgrywek grupowych. Zabrzanie szukają hali, w której mogliby rozgrywać mecze

AEK Ateny, HC Kriens-Luzern oraz zwycięzca rywalizacji Ystads IF z TSV Hannover-Burgdorf będą rywalami piłkarzy ręcznych Górnika w rozgrywkach grupy B Ligi Europejskiej. Pierwsze mecze grupowe zaplanowano na październik.

Fot. FB/ HC Kriens-Luzern
HC Kriens-Luzern

Losowanie odbyło się niedawno w Wiedniu. W grupowych rozgrywkach Ligi Europejskiej zagrają 32 zespoły. Zabrzanie byli losowani z pierwszego koszyka i trafili do grupy B. O ile Grecy z AEK Ateny i Szwajcarzy z HC Kriens-Luzern wydają się w „zasięgu” zabrzan, o tyle zwycięzca rundy eliminacyjnej może okazać się faworytem grupy B. Mowa o niemieckim TSV Hannover-Burgdorf i szwedzkim Ystads IF – mecze tych drużyn zaplanowane zostały na 26 sierpnia i 2 września.

Kim są rywale zabrzańskiej „siódemki”? Zespół z Grecji powstał stosunkowo niedawno, bo w 2005 roku, ale ma już sporo sukcesów na swoim koncie. AEK jest bowiem pięciokrotnym mistrzem swojego kraju, zdobywcą Pucharu EHF w sezonie 2020/21 i finalistą Challenge Cup w sezonie 2017/18. Z kolei dla HC Kriens-Luzern występ w Lidze Europejskiej będzie debiutem w tych rozgrywkach. Klub spod Lucerny działa od 1966 roku, a w 2011 roku dotarł do ćwierćfinału Pucharu Europy.

– W Lidze Europejskiej nie ma złych drużyn. Patrząc na wszystkich możliwych przeciwników, ze sportowego punktu widzenia możemy być zadowoleni z losowania – podkreślają w HC Kriens-Luzern.

Zespół z Ystads IF zajmuje 38 miejsce w rankingu europejskiej federacji. To trzykrotny mistrz Szwecji (1976, 1992 i 2022). W sezonie 2020/21 awansowali do finału Pucharu EHF, w którym przegrali z AEK Ateny (20:24 u siebie i 26:30 na wyjeździe). Z kolei TSV Hannover-Burgdorf, choć nie ma na swoim koncie wielu sukcesów, powinien być dobrze znany polskim kibicom – klub ten reprezentowali bowiem Tomasz Tłuczyński, Maciej Stęczniewski, Jacek Będzikowski, Adam Weiner i Piotr Przybecki.

Dodajmy, że zabrzanie poszukują obiektu, w którym mogliby rozgrywać grupowe mecze Ligi Europejskiej, ponieważ hala Pogoń nie spełnia wymogów stawianych przez EHF na tym szczeblu rozgrywek.

Terminarz Górnika w rozgrywkach grupy B:

  • 17 października: Górnik Zabrze – HS Kriens-Luzern,
  • 24 października: Ystads IF/TSV Hannover-Burgdorf – Górnik Zabrze,
  • 14 listopada: AEK Ateny – Górnik Zabrze,
  • 21 listopada: Górnik Zabrze – AEK Ateny,
  • 28 listopada: HS Kriens-Luzern – Górnik Zabrze,
  • 5 grudnia: Górnik Zabrze – Ystads IF/TSV Hannover-Burgdorf.
Jakub Pinda

Może Cię zainteresować:

Jakub Pinda, 18-letni rozgrywający z Vive Kielce zawodnikiem Górnika. To już szósty nowy gracz zabrzańskiego zespołu

Autor: Grzegorz Lisiecki

04/07/2023

Tomasz Strząbała nowym trenerem Górnika

Może Cię zainteresować:

„Tomku, witaj na pokładzie”. Górnik Zabrze z nowym szkoleniowcem, z klubem kontrakty podpisali już także nowi zawodnicy

Autor: Grzegorz Lisiecki

16/05/2023