L4 na wypalenie zawodowe od 2022 roku. Nowa jednostka chorobowa wpisana przez WHO

Od 1 stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe jest uznawane za przypadłość, dzięki której pracownik będzie mógł otrzymać L4. W związku z pandemią i towarzyszącym jej realiom - pracy zdalnej, ograniczeniu kontaktów z ludźmi, a także większemu prawdopodobieństwu zachorowania, wystąpiło wzmożone ryzyko wystąpienia wypalenia zawodowego. Jak je rozpoznać?

Pixabay
Alone g27015b63b 1920

W marcu 2020 roku, gdy ogłoszono pierwszy lockdown związany z COVID-19, dla wielu osób okazał się on szansą na zdobycie nieosiągalnego dotąd stanowiska. Większa cześć przedsiębiorstw przeorganizowała tryb pracy na zdalny. W ten sposób zniknęła bariera dystansu, która uniemożliwiała podjęcie pracy np. w innym województwie. Współpracownicy kontaktowali się ze sobą tylko telefoniczne lub poprzez specjalne komunikatory. Pracodawcom spadły koszty zużycia energii i inne koszty eksploatacji przez pracowników.

Jednak pomimo początkowemu entuzjazmowi towarzyszącemu pracy zdalnej, pojawiły się pierwsze negatywne skutki. Ograniczenie kontaktów społecznych spowodowało częściej występujące gorsze samopoczucie u pracowników, a w końcu i wypalenie zawodowe. Dlatego WHO zdecydowało się na wpisanie wypalenia zawodowego do uaktualnionej wersji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia br.

Jakie objawy towarzyszą wypaleniu?

Wypalenia zawodowego można dopatrywać się w kilku czynnikach:

  • nieadekwatnym wynagrodzeniu,
  • przeciążeniu pracą,
  • nadgodzinom,
  • nieefektywnym zarządzaniem w firmie,
  • niskiej kulturze pracy.

Oprócz samych przyczyn warto wspomnieć o zawodach, które obarczone są większym ryzykiem wystąpienia wypalenia. Jest to grupa, która wymaga kontaktów interpersonalnych oraz mierzy się z presją czasu. Należą do nich: psycholodzy, psychiatrzy, lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, policjanci oraz osoby mające bliski kontakt z klientem.

Wypalenie zawodowe to długofalowy proces, którego głównymi przyczynami są: przewlekły stres, nadmierne zmęczenie oraz brak satysfakcji z wykonywanej pracy. Do jego rozpoznania głównie stosuje się trójwymiarową teorię wypalenia Christiny Maslach, zgodnie z którą na chorobę składają się trzy elementy: fizyczne - poczucie wycieńczenia, emocjonalne - obniżony nastrój oraz negatywne uczucia behawioralne - zmniejszona wydajność w pracy, obniżenie oceny własnych dokonań.

Jak odebrać zwolnienie związane z wypaleniem?

Warto podkreślić, że od 1 stycznia wypalenie zawodowe zostało sklasyfikowane jako syndrom, nie chorobę, która wpływa na stan zdrowia pracownika. Przez WHO stan ten został wpisany jako ICD-11, obok takich czynników, jak problemy związane z bezrobociem czy dotyczące warunków zatrudnienia.

– W ICD-11 na równi z wypaleniem zawodowym jest traktowany np. stres związany ze zmianą pracy. Uznając więc wypalenie zawodowe za chorobę, musielibyśmy iść dalej i powiedzieć, że jeżeli pracownik obawia się, że straci pracę, to też może z tego powodu dostać L4. Do tego jest cały szereg innych takich stanów – tłumaczy radca prawny Łukasz Kuczkowski z Kancelarii Raczkowski, dla portalu Business Insider.

Obecnie Ministerstwo Zdrowia nie planuje prac legislacyjnych dotyczących wypalenia zawodowego. Oznacza to, że aktualnie obowiązuje ICD-10, a prace trwające nad wprowadzeniem ICD-11 mogą wejść w życie najwcześniej w 2024 roku.

Zatem lekarze nie mogą uznać wypalenia zawodowego jako bezpośrednią przyczynę, ale jako powód zakwalifikować mogą schorzenia związane z pracą, np. depresję.

Jak pracodawca może zapobiec wypaleniu?

By uniknąć wypalenia zawodowego należy zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Niestety w obecnych czasach, gdzie nadmierny konsumpcjonizm, skutkuje licznymi nadgodzinami i zatrudnieniem w dwóch miejscach, często czas wolny przeznaczony zostaje na wykonywanie obowiązków domowych zamiast na odpoczynek i regenerację. Dlatego tak ważna jest tu rola pracodawcy, który powinien zapewnić pracownikowi komfortowe warunki pracy, brak nadgodzin oraz atrakcyjne wynagrodzenie.

Ważnym elementem w równowadze zawodowej jest zapewnienie przez przełożonego ścieżki awansu i rozwoju, dzięki której pracownik będzie miał wyznaczony cel. Ten aspekt w firmach często pomijany jest ze względu na brak możliwości awansu i zastąpiony pozapłacowymi benefitami, które zapewniają krótkotrwałą satysfakcję.

W Polsce rzadko praktykowanym udogodnieniem, ale coraz częściej u naszych zachodnich sąsiadów, jest zapewnienie usług psychologa w miejscu pracy, do którego pracownicy mają nieograniczony dostęp. Dzięki takiemu rozwiązaniu poprawia się samopoczucie zatrudnionych, a zatem i jakość ich pracy.

czytaj więcej:

Zabrze dawid kubacki

Dawid Kubacki i jego żona wychwalają Centrum Chorób Serca

Marta Kubacka

Marta Kubacka trafiła do Śląskiego Centrum Chorób Serca

BIUSTONOSZ AV 1916 CZARNY3

Brafitterka wie, jak dopasować stanik do Twojej sylwetki

Sanatorium Stare Łazienki

Po zdrowie i urodę do Uzdrowiska Iwonicz-Zdrój

180621 kerato min

Lekarze z Zabrza uratowali mu wzrok

Vitaela wywiad

COVID-19. Istnieje metoda, która pozwala...

Zrzut ekranu 2016 08 08 o 14 03 54

Lekarze z gliwickiego Centrum Onkologii...