Sośnica jednak do zamknięcia? "Rząd ma listę zakładów, które są nierentowne"

Protest
Branża wydobywcza jest w zapaści od lat. Górnicy, ostatni raz strajkowali dwa lata temu, kiedy pojawiły się pierwsze plany wskazujące na konieczność zamknięcia najbardziej nierentownych kopalń. Na tej liście znalazła się m.in. „Sośnica-Makoszowy”. W 2015 r. rząd przyjął plan restrukturyzacji górnictwa bez konsultacji ze stroną społeczną. Zakładał likwidację Kompanii Węglowej oraz czterech innych kopalń, w tym KWK „Sośnica-Makoszowy”. Spowodowało to falę strajków, zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią. Ponad rok od tego zajścia i wiele miesięcy od wyboru ekipy rządzącej w kwestii nierentownych zakładów nie widać zmian. Wtedy też do prób rozwiązania tego problemu aktywnie włączył się prezydent Frankiewicz. Kilkakrotnie spotkał się ze związkowcami, reprezentował ich postulaty i wyrażał zaniepokojenie władz miasta rządowymi planami na spotkaniach z pełnomocnikiem rządu.

Jak poinformował dzisiaj Dziennik Gazeta Prawna: Rząd ma listę zakładów, które są trwale nierentowne. Nawet sześć z nich może czekać likwidacja, bez której niemożliwe będzie uratowanie branży. Władze szukają sposobu na przekazanie tej niepopularnej politycznie decyzji.

Ministerstwo Energii przyjrzało się kopalniom węgla kamiennego i wytypowało zakłady do zamknięcia. Po audytach w spółkach węglowych resort zna sytuację podległych mu firm. Część zakładów postrzega się jako nieperspektywiczne. Uznano, że w niektórych inwestycje się nie zwrócą z powodu trudnych warunków geologicznych, zbyt dużych zagrożeń, albo słabych złóż. W kilku miejscach kończy się węgiel, jak w KWK "Wieczorek". Sprawa dotyczy zwłaszcza Polskiej Grupy Górniczej, która mimo tego, że została dokapitalizowana kwotą 1,8 mld zł musi zaplanować kolejne cięcia. Unia Europejska wciąż nie zatwierdziła jej planu naprawczego, a co za tym idzie kolejny zastrzyk gotówki ze strony państwa będzie możliwy wyłącznie w warunkach kolejnej restrukturyzacji, która może oznaczać zamykanie zakładów. Na niechlubnej liście nierentownych kopalń oprócz KWK Rydułtowy-Anna, Pokój, Bielszowice i Halemba-Wirek znajduje się również KWK "Sośnica". Plan naprawczy KHW zakłada z kolei zamknięcie kopalni Wujek. Lista nie ma statusu formalnego dokumentu i nie oznacza, że decyzja już zapadła. – PiS szedł do wyborów z hasłem „Nie będzie zamykania kopalń” i musi się zastanowić, jak to zamykanie ogłosić – poinformowała gazetę osoba znająca sprawę.

czytaj więcej:

Zrzut ekranu 2016 08 09 o 08 36 34

Kopalnia Sośnica uratowana. Jednak Polska Grupa...

Zrzut ekranu 2016 08 04 o 16 31 17

Sośnica do zamknięcia? "Poszukujemy rozwiązań,...

B9f14131862364039ed16c397402a5b5

Akcja gaśnicza trwa. Poparzeni górnicy są w...

B13898b1383c13d7b3e580d889135afe

Strajk generalny coraz bliżej. Zadecydują górnicy

C8ee24acfd5f882fbcb7847b73a2caea

Zakaz palenia węglem. Ministerstwo się wycofuje

B98f6f9001c8ec24f716437d68f9cb59

Rząd zaoszczędzi na „becikowym”

Kwk sosnica

Początek afery na Kopalni Sośnica-Makoszowy....