Sośnica jednak do zamknięcia? "Rząd ma listę zakładów, które są nierentowne"

Protest
Branża wydobywcza jest w zapaści od lat. Górnicy, ostatni raz strajkowali dwa lata temu, kiedy pojawiły się pierwsze plany wskazujące na konieczność zamknięcia najbardziej nierentownych kopalń. Na tej liście znalazła się m.in. „Sośnica-Makoszowy”. W 2015 r. rząd przyjął plan restrukturyzacji górnictwa bez konsultacji ze stroną społeczną. Zakładał likwidację Kompanii Węglowej oraz czterech innych kopalń, w tym KWK „Sośnica-Makoszowy”. Spowodowało to falę strajków, zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią. Ponad rok od tego zajścia i wiele miesięcy od wyboru ekipy rządzącej w kwestii nierentownych zakładów nie widać zmian. Wtedy też do prób rozwiązania tego problemu aktywnie włączył się prezydent Frankiewicz. Kilkakrotnie spotkał się ze związkowcami, reprezentował ich postulaty i wyrażał zaniepokojenie władz miasta rządowymi planami na spotkaniach z pełnomocnikiem rządu.

Jak poinformował dzisiaj Dziennik Gazeta Prawna: Rząd ma listę zakładów, które są trwale nierentowne. Nawet sześć z nich może czekać likwidacja, bez której niemożliwe będzie uratowanie branży. Władze szukają sposobu na przekazanie tej niepopularnej politycznie decyzji.

Ministerstwo Energii przyjrzało się kopalniom węgla kamiennego i wytypowało zakłady do zamknięcia. Po audytach w spółkach węglowych resort zna sytuację podległych mu firm. Część zakładów postrzega się jako nieperspektywiczne. Uznano, że w niektórych inwestycje się nie zwrócą z powodu trudnych warunków geologicznych, zbyt dużych zagrożeń, albo słabych złóż. W kilku miejscach kończy się węgiel, jak w KWK "Wieczorek". Sprawa dotyczy zwłaszcza Polskiej Grupy Górniczej, która mimo tego, że została dokapitalizowana kwotą 1,8 mld zł musi zaplanować kolejne cięcia. Unia Europejska wciąż nie zatwierdziła jej planu naprawczego, a co za tym idzie kolejny zastrzyk gotówki ze strony państwa będzie możliwy wyłącznie w warunkach kolejnej restrukturyzacji, która może oznaczać zamykanie zakładów. Na niechlubnej liście nierentownych kopalń oprócz KWK Rydułtowy-Anna, Pokój, Bielszowice i Halemba-Wirek znajduje się również KWK "Sośnica". Plan naprawczy KHW zakłada z kolei zamknięcie kopalni Wujek. Lista nie ma statusu formalnego dokumentu i nie oznacza, że decyzja już zapadła. – PiS szedł do wyborów z hasłem „Nie będzie zamykania kopalń” i musi się zastanowić, jak to zamykanie ogłosić – poinformowała gazetę osoba znająca sprawę.

czytaj więcej:

Zrzut ekranu 2016 08 09 o 08 36 34

Kopalnia Sośnica uratowana. Jednak Polska Grupa...

Zrzut ekranu 2016 08 04 o 16 31 17

Sośnica do zamknięcia? "Poszukujemy rozwiązań,...

B9f14131862364039ed16c397402a5b5

Akcja gaśnicza trwa. Poparzeni górnicy są w...

B13898b1383c13d7b3e580d889135afe

Strajk generalny coraz bliżej. Zadecydują górnicy

Amok gliwice

Kino Amok rusza z nowym sezonem. Przed nami...

971a7e53435df770641dbe09182fe4ec

Pożegnanie wakacji. Balonowe ZOO, konkursy i...

Kaminica nowa

Redakcja