Kontrolował pustostany, uratował mężczyznę przed zamarznięciem

To była rutynowa kontrola pustostanów. Wpisana w kalendarz działań policji akcja profilaktyczna - tym razem zaowocowała uratowaniem życia bezdomnemu.

Policja Zabrze
Bezdomny znaleziony na strychu pustostanu przy Wolności

We wtorkowy wieczór, 16 listopada, dzielnicowy z "dwójki" sprawdzał pustostany na swoim rewirze. Około 19. zajrzał na poddasze opuszczonego budynku przy ulicy Wolności.

- Zauważył leżącego mężczyznę. 40-latek był nietrzeźwy, skrajnie wychłodzony i nie mógł poruszać się o własnych siłach. W trakcie rozmowy nie potrafił nawet określić, jak długo tam przebywał. Mówił jedynie, że jest mu zimno - relacjonuje mł. asp. Sebastian Bijok, rzecznik prasowy zabrzańskiej policji.

Dzielnicowy wezwał patrol. Kondycja mężczyzny była tak kiepska, że pozostawienie go na miejscu mogło grozić śmiercią. Policjanci podjęli więc decyzję o przewiezieniu do izby wytrzeźwień.

- Pamiętajmy, na wychłodzenie organizmu szczególnie narażeni są bezdomni, a także osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym służby. Każde takie zgłoszenie będzie sprawdzone - dodaje rzecznik.

Tego typu sytuacje można również zgłaszać poprzez aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Poprzez nią można szybko pozostawić informację o miejscu przebywania osoby potrzebującej pomocy. Cały czas działa też infolinia dla bezdomnych - wystarczy zadzwonić pod numer 987, by dowiedzieć się o możliwościach uzyskania pomocy.

czytaj więcej:

Zbóje3

Brutalne pobicie i rozbój na przystanku

Poza sadzonkami policjanci znaleźli kilogram gotowego suszu

Domowa plantacja "zioła" zlikwidowana

Oszustzabrze

Zabrzanka oszukana na dziesiątki tysięcy złotych!

Akcja trzeźwość zabrze

Policyjna akcja "Trzeźwość" na zabrzańskich drogach

23-latek z Zabrza znęcał się nad matką

Trzy lata z oprawcą pod jednym dachem

41 słoików z marihuaną znaleźli kryminalni w centrum miasta

Wesoła parka uprawiała marihuanę i dilowała narkotykami

Policja zabrze 1

Nie zatrzymał się do kontroli, uciekał przed...