Klasy patronackie, wykłady, ćwiczenia w centrum symulacji. Zabrzańskie III Liceum Ogólnokształcące rozpoczyna współpracę ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym

Śląski Uniwersytet Medyczny podpisał umowę o współpracy z zabrzańskim III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi. Uniwersytet oferować będzie licealistom nie tylko udział w wykładach, ale i ćwiczenia w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, stworzone zostaną klasy patronackie.

Fot. Paweł Janicki/ UM Zabrze
Zabrzańskie l II LO podpisało umowę o współpracy z SUM

Umowa została podpisana w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11. Parafowali ją prorektor SUM ds. studiów i studentów prof. Jerzy Stojko oraz dyrektor zabrzańskiej placówki Magdalena Kaernbach-Wojtaś. Uroczystość, dodajmy, odbyła się w 75-lecie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i wzięli w niej udział także prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, przewodnicząca Rady Miasta Łucja Chrzęstek-Bar, naczelnik Wydziału Oświaty UM Ewa Wolnica, naczelnik Wydziału Zdrowia Czesława Winiecka, a także kierownik katedry prof. Alicja Grzanka i zaproszeni goście.

Co umowa oznacza dla zabrzańskich licealistów? Powstaną klasy patronackie, w których uczyć się będzie młodzież planująca związać swoją przyszłość z medycyną. Uniwersytet zapewni uczniom III LO także udział w wykładach i ćwiczenia w nowoczesnym Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. W centrum jest sala operacyjna, sala intensywnej terapii, dwie sale szpitalnego oddziału ratunkowego, sala pediatryczna i sala porodowa, a także obszar dostosowany do symulacji zdarzeń przedszpitalnych z symulatorem ambulansu. Centrum wyposażone jest ponadto w fantomy i trenażery do realizowania zajęć tzw. niskiej wierności na dwóch dużych salach ćwiczeniowych.

III LO to 700 uczniów osób z pasją i różnorodnymi zainteresowaniami. Mamy nadzieję, że swoją zawodową przyszłość zwiążą z naszą uczelnią, co pokazało niezwykle profesjonalne, medyczne wystąpienie ucznia trzeciej klasy Dariusza Dąbrowskiego. Ale uczniowie „trójki” to także świetni humaniści, o czym przekonało nas wykonanie przeboju „Czas nas uczy pogody” – podkreślają w SUM.

Cieszę się, że jedna z najstarszych uczelni w regionie, od początku związana z naszym miastem, tak dynamicznie się rozwija. Cieszę się, że z tego wyjątkowego potencjału będą mogli korzystać uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu – powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Śląskie Centrum Chorób Serca

Może Cię zainteresować:

Wielki sukces lekarzy Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Transplantacja obu płuc u chorego z zespołem Mounier-Kuhna była dopiero drugą taką na świecie

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/03/2023

Śląskie Centrum Chorób Serca

Może Cię zainteresować:

Sieć Kardiologiczna funkcjonować będzie także w województwie śląskim. Koordynatorem w naszym regionie jest Śląskie Centrum Chorób Serca

Autor: Grzegorz Lisiecki

14/03/2023