Kiedy zostanie otwarte centrum przesiadkowe na Goethego? Inwestycja jest opóźniona, ale „widać” już koniec prac

Kończą się prace związane z budową centrum przesiadkowego przy ulicy Goethego w Zabrzu. – Nowy rok rozpoczniemy z nowym, pięknym obiektem. Ogród na dachu z pewnością będzie wizytówką naszego miasta – zapowiada Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Przypomnijmy, że kosztująca ponad 54,7 mln złotych brutto inwestycja na Goethego jest opóźniona. Powodem były trudne warunki geologiczne, które oznaczały konieczność przeprojektowania posadowienia budynku i wzmocnienia podłoża. Teraz jednak prace powoli dobiegają końca. Kilka miesięcy temu mówiło się, że obiekt będzie gotowy w październiku, ale ostatecznie termin znów przesunięto – o kilka tygodni.

Centrum przesiadkowe na ul. Goethego ma cztery kondygnacje. Na pierwszym poziomie funkcjonować będą perony, na drugim i trzecim znajdą się natomiast miejsca parkingowe – w planach jest w sumie 140 stanowisk. A na samej górze – ogród, w którym będzie można odpocząć w oczekiwaniu na autobus.

Co istotne, w ramach umowy podpisanej z wykonawcą, czyli konsorcjum firm NDI i NDI Sopot, przewidziano nie tylko budowę samego centrum przesiadkowego wraz z infrastrukturą i wyposażeniem. Chodzi między innymi o sieć uzbrojenia terenu w zakresie kanalizacji sanitarnej, deszczowej, gazowej, wodociągowej, a także sieci elektroenergetyczne i teletechniczne. Umowa dotyczyła ponadto dróg, również dojazdowych, chodników i placów manewrowych i ścieżek rowerowych.

Przy centrum przesiadkowym korzystać będzie można z obiektów małej architektury, a także infrastruktury przeznaczonej dla elektromobilności. Działać tu będzie monitoring, system Dynamicznej Informacji Pasażerskiej i biletomaty.

Trwa budowa centrum przesiadkowego w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Trwa budowa centrum przesiadkowego przy ulicy Goethego. Konstrukcja jest coraz wyższa: czas na ostatnią kondygnację

Autor: Redakcja

27/04/2023

Centrum przesiadkowe Zabrze, ul. Goethego

Może Cię zainteresować:

Trwa budowa dwóch zabrzańskich centrów przesiadkowych – przy Goethego i Ofiar Katynia. Na jakim etapie są inwestycje? Zobaczcie zdjęcia

Autor: Redakcja

07/07/2023