Kiedy popił - znęcał się nad żoną. Wreszcie 60-letnia zabrzanka nie wytrzymała i wezwała policję

Znany policji z nadużywania alkoholu 64-latek miał na sumieniu dużo więcej. W zaciszu czterech ścian, pod wpływem alkoholu, wylewał swój żal do świata znęcając się nad 60-letnią żoną. Po kolejnej awanturze - kobieta nie wytrzymała i wezwała policję.

Policja Zabrze
Zabrze Komisariat I Policji

Scenariusz, jaki rozgrywał się w jednym z zabrzańskich mieszkań, był zawsze podobny. 64-letni mężczyzna pił, a kiedy osiągnął punkt krytyczny - wyżywał się na małżonce. Wyzywał ją, poniżał, posuwał się do rękoczynów. Po kolejnej awanturze 60-letnia kobieta wezwała policję. Kryminalni z "jedynki" zebrali materiał dowodowy i zabrzanin usłyszał już zarzut dotyczący znęcania psychicznego oraz fizycznego. Prokurator zadecydował o objęciu go policyjnym dozorem - na czas trwania postępowania 64-latek musi meldować się na komisariacie cztery razy w tygodniu. Obowiązuje go również zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej i nakaz opuszczenia mieszkania. Sąd może zadecydować nawet o pięcioletniej odsiadce.

Co zrobić, gdy jesteśmy ofiarami, lub widzimy czy podejrzewamy przemoc w rodzinie?

Jest kilka ścieżek, jednak w pierwszej kolejności należy po prostu zadzwonić pod numer alarmowy 112. Dla ofiar takich zachowań przygotowano również aplikacje telefoniczne.

Aplikacja „Alarm 112”

Wystarczy zainstalować ją w telefonie, by w sytuacji zagrożenia lub potrzeby - zgłosić zdarzenie alarmowe w sytuacji, gdy nie można dzwonić. Aplikacja pozwala również na dodanie adresów, pod którymi użytkownik najczęściej przebywa, sam zaś program za pomocą GPS wskazuje policji miejsce naszego pobytu.

Aplikacja „Moja Komenda”

To z kolei narzędzie, które pozwala znaleźć kontakt ze swoim dzielnicowym. Można dzięki niej nawiązać zarówno kontakt telefoniczny, jak też przesłać e-maila do dzielnicowego.

Można też skorzystać z Policyjnego Telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie. Dzwoniąc pod numer 800 120 226, czynny w dni robocze w godzinach 9.30-15.30, uzyskamy połączenie z funkcjonariuszami biura prewencji Komendy Głównej Policji, którzy wskażą odpowiedni kontakt w naszym mieście lub przekażą sprawę do realizacji podległym jednostkom.