Industriada 2023 w Zabrzu. W Kopalni "Gudio" 320 metrów pod ziemią odsłonięto... mural

Podczas Industriady 2023 - Święta Szlaku Zabytków Techniki - w Kopalni "Guido" 320 metrów pod ziemią odsłonięto mural. Z kolei na terenie Sztolni "Królowa Luiza" można było zobaczyć spektakl "Kosmiczna Podróż Guliwera". Na tym nie koniec atrakcji.

Jeśli chodzi o Szlak Zabytków Techniki, to Zabrze ma się czym pochwalić. Muzeum Górnictwa Węglowego i należące do niego obiekty - Kopalnia "Guido" oraz Sztolnia "Królowa Luiza" to dla wielu innych miast na Górnym Śląsku niedoścnigniony wzór w kwestii zachowania i udostępniania turystom dziedzictwa przemysłowego.

Kopalnia "Królowa Luiza" w 1816 roku odpowiadała za około 25 proc. wydobycia węgla w całym regionie. Przodowała nie tylko w kwestii wydobycia, ale także w kwestii turystyki. W 1965 roku otwarto tam trasę turystyczną, którą oficjalnie nazwano Ośrodkiem Propagandy Górnictwa. Miała zachęcać młodych ludzi do pracy w górnictwie. W 2008 roku rozpoczęto prace nad udostępnieniem ponad 200-letnich wyrobisk zwiedzającym, co zakończyło się sukcesem i Nagrodą Dziedzictwa Europejskiego - Europa Nostra, wręczoną w 2019 roku.

Podczas Industriady 2023 - Święta Szlaku Zabytków Techniki na terenie Sztolni "Królowa Luiza" można było zobaczyć spektakl "Kosmiczna Podróż Guliwera" w reżyserii Wiktorii Wiktorczyk, a także wziąć udziął w liczynych zabawach i koncertach. Z kolei w Kopalni "Guido" 320 metrów pod ziemią odsłonięto mural autorstwa Łukasza Zasadni - najniżej położony w całej Europie.

czytaj więcej:

Sztolnia Królowa Luiza

Sztolnia Królowa Luiza z nominacją do prestiżowej nagrody

Kwiaciarnia pasja zabrze pozar 1

Policja szuka podpalacza kwiaciarni. Jak można pomóc?

Zabytkowa Kopalnia Guido

Industriada coraz bliżej, co będzie się działo w Zabrzu?

Szymon wlodarczyk gornik

Widzą w nim nowego Lewandowskiego. Kuszą napastnika Górnika

Erwin Wilczek

Górnik Zabrze stracił legendę. Nie żyje Erwin Wilczek

Burza gliwice 658x350

Pioruny, zalane ulice i grad… Sprawdź, jak...

Eba0b3f922fd6ab7e48e4ca07e727252

Zbluzgali policjantów i... wpadli